Papa: ”Çok sayıda rahibe seks kölesi olarak kullanıldı”

0

Çok sayıda rahibenin tacize uğradığının açıklanmasının ardından Papa Francis, rahiplerin çok sayıda rahibeyi seks kölesi olarak kullandığını itiraf etti. 

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden uçakla Vatikan’a dönerken gazetecilerin sorularını cevaplayan Papa Francis, bazı rahibelerin seks kölesi olarak kullanıldığını itiraf etti. Bir gazetecinin geçen hafta Vatikan’ın aylık dergisinde kilisede rahibelerin taciz edildiği şeklindeki bir makalenin yer aldığını hatırlatması üzerine Francis, “Bunu yapan rahiplerin, hatta piskoposların olduğu gerçek. Sizin de bunun farkında olmanız sebebiyle bunun hâlen devam ettiğini düşünüyorum. Bu konu üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Bu sebepten dolayı birçok rahibi açığa aldık” dedi.

Papa Francis, Benedict’in 2005 yılında papa seçildiği zaman kadınların seks kölesi olmasının temelini oluşturan dini ast üst düzenlemesini ilga ettiğini açıkladı. O dönemde kardinal olan Ratzinger’in kadınların cinsel tacize uğradığı bu düzeni soruşturmak istediğini ancak engellendiğini de söyledi. ABD’de tacize uğrayan kadınların (MeToo) #ben de kampanyasına son zamanlarda rahibeler de katıldı. Kadınlar Kilise Dünyası dergisinde, hamile rahibelerin çocuklarını aldırmaya zorlandığı ya da doğan çocukların tanınmadığı belirtilmişti. 500 bin rahibenin üyesi bulunduğu Uluslararası Union Superios General Derneği, üyelerine taciz olaylarını haber verme çağrısı yapmıştı. Francis ise, İrlanda’da Knock’ta düzenlenen bir ayinde “Çocuk tacizi için Tanrı’nın affını diliyorum” demişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin