American Honey – bir tür arada kalmışlık

American Honey

American Honey’nin bizlere sunduğu hikâye ile başlayalım; ana karakterimiz Star kardeşleri ve erkek arkadaşı ile derme çatma bir evde çöpten topladığı yiyeceklerle yaşamakta ve “sefil” bir hayat sürmektedir

Bir gün otostop yaparken Jake’i görür ve ilk bakışta aralarında bir şeyler olacağının farkına varırız. Jake ve “Misfits” ler dergi satarak şehir şehir dolaşan, para kazanmaya çalışan bir ekiptir. Star ise bir gün her şeyi geride bırakıp onlara katılmaya karar verir. Hikayemiz de böyle başlar zaten.

Öncelikle film çok fazla gelgitle dolu. 2 saat 45 dakika boyunca sadece iki karaktere odaklanıyoruz. Ekstra Riley Keough’un oynadığı Krystal karakteri, modern bir işveren olarak karşımıza çıkıyor: eğlenceye önem veren ama paraya da çok fazla değer veren bir karakter görüyoruz; çizginin dışındaki patron ama yine de patron. Filmde Jake ve Star dışındaki en önemli karakter Krystal. Başlangıçta Star üzerinden bir sistem eleştirisi ortaya konacağını beklerken, git gide Star ve Jake arasındaki ilişkide sıkışıp kalıyoruz. Yer yer sistem eleştirileri devam etse de, bu açıdan bekleneni veremiyor. İnternette yazılıp çizilenlere; belirli eleştirmenlerin çok beğenmesine rağmen eksiklikleri olan bir film American Honey. Amerikan geçmişine dayalı bir mesaj American Honey ki, filmin belirli bir yerinde Krystal karakteri bu deyimi açıklıyor bizlere (Güneye özgü bir Amerikan deyimi). Filmin ismi bir kadın tanımlamasından geliyor yani aslında.

American Honey bağımsız bir yapım. Zaten filmin her köşesinde belli etmeye çalışıyor bu özelliğini. Shia LaBeouf dışında oyuncu seçimleri de buna uygun. American Honey ne olursa olsun arada kalmış bir film, ne beklediğimiz sistem eleştirisinden doğru düzgün payımızı alabiliyoruz ne de aşktan. Evet, belki bize Amerika’nın daha bilinmeyen bir yüzünü gösteriyor ama bunu tam olarak gösterebiliyor mu, bence hayır. Bu kötü durumlar içindeki  karakterlerin hiç birinden bir şikâyet duyamıyoruz; Jake’in hayalleri dışında… Çünkü o, yaşadığı bu hayattan memnun değil ve kurtulmak istiyor. Geriye kalan ekip ise hallerinden gayet memnun ve eğlenmek tek ödevleri. Kısaca American Honey bir “Misfit Toys” hikayesi; toplumda kendine yer bulamayan, parasızlık içerisindeki gençlerden kurulu bir ekibin macerası. Toparlarsak eğer, American Honey kötü bir film değil ancak 2 saat 45 dakika bu film için fazla uzun. Daha önce de bahsettiğim gibi belirli yönleri derli toplu değil, anlatmak istediği hikayelerden hiçbirini tamamlamıyor. İyi yanları ise; duru bir yönetmenlik, görece iyi bir soundtrack ve müzik kullanımı, içten oyunculuklar ve genel anlamıyla orijinal bir hikâye. Her şeye rağmen izlenmesi gereken bir film American Honey; pembe Amerikan Rüyasını sizi rahatsız ederek anlatıyor. İhtiyacımız olan da bu.

Anıl BOYDAĞ / Gazete İstanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin