Havası temiz sadece bir ilimiz var

Türk Toraks Derneği, Dünya Sağlık örgütünün belirlediği limitlere göre Türkiye’nin kirlilik haritasını çıkarttı. Haritaya göre havası tek temiz kentimiz Rize olarak açıklanırken, Türkiye’nin havası en kirli noktalar ise İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı oldu.

Türk Toraks Derneği, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği limitlere göre (PM10) havası en kirli ve en temiz kentleri açıkladı. Buna göre Türkiye’de havası temiz tek şehir Rize oldu.

Basın toplantısında konuşan Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün görünmez katil olarak tanımladığı ve dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan bu sorunun ülkemizde de tanınmasını, duyulmasını ve bu sayede her an soluduğumuz zehirli havanın artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü PM10’da 20’nin üzerindeki değerler kirli olarak kabul görürken TC Sağlık Bakanlığı PM10’a göre 48 üzerindeki değerler kirli olarak kabul ediliyor.

Buna göre Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son bir yılda partikül madde açısından tek temiz ilimiz Rize olurken, geri kalan illerde hava kirliliği yaşanıyor. T.C. Sağlık Bakanlığının limitlerine göre ise 80 ilin 53’ünde hava kirliliği mevcut.

“Rize endemik yapıdan oldukça zengin bir yer”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ise, bu durumun bir rastlantı olmadığını vurguladı. Kasap “Şahsen benim için bu bir şaşırtıcı haber olmadı çünkü Rize endemik yapıdan oldukça zengin bir yer. Ayrıca sadece yeşiliyle değil bir de denize dik uzanan dağlarıyla dünyanın ender yerlerinden bir tanesi olarak gösterebiliriz. Bunun yanında ilimizde doğal gazın kullanılıyor olması da bu temizliğe ev sahipliği yapmıştır” dedi.

61 yaşındaki Eyüp Köse ise yaptığı açıklamada ”Bu sunucu Rize’de yaygın hale gelen doğalgaz kullanımına bağlıyorum çünkü geçmişte o kadar temiz bir havaya sahip bir il değildik çünkü yüksek mahallelere çıkıldığında şehri göremez hale geliyorduk ancak şimdi öyle değil. Kış olmasına rağmen yukarıdan bakıldığında gayet temiz bir il görüntüsü ortaya çıkıyor” diye konuştu

 

KaydetKaydet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin