Sabancı Üniversitesi

Dilan Hür

Sabancı Üniversitesi

Üniversite adayları tercihlerini düşünmeye başladı. Hazırladığımız rapordan hareketle Sabancı Üniversitesinin öğrencilere sunduğu imkânları derledik.

Sabancı Üniversitesi, 1996 yılında kurulan ve 1999-2000 yıllarında öğretime başlayan bir vakıf üniversitesi. Eğitim vermeye Hacı Sabancı Vakfı öncülüğünde başlayan Üniversite, bünyesinde 3 fakülte, 13 lisans, 46 yüksek lisans, 15 doktora, 11 yandal, 10 çift anadal programı bulunduruyor.

Türkiye’nin ilk bölümsüz üniversitesi

Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi derslikleri

Sabancı Üniversitesinde öğrenciler ilk yıldan itibaren bütün bölümlerin temelini görebilecekleri nitelikte derslere giriyor; diplomasını almak istedikleri bölüme 2. sınıfın sonunda karar veriyorlar.

Lisans programları

Sabancı Üniversitesi bünyesinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Yönetim Bilimleri Fakültesi bulunuyor.

Kampüs hayatı

Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezinde (SGM), akademik yıl boyunca tiyatro, bale, opera eserleri sergileniyor, konserler veriliyor.

Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri

Sabancı Üniversitesinde yatçılıktan satranca, danstan çevreye farklı ilgi alanlarında çalışan 50’ye yakın öğrenci kulübü yer alıyor. Bunların dışında, kampüste konferans, seminer, sohbet toplantısı, konuşma vb. etkinlikler düzenleniyor. Bu tür etkinlikler dünyaca ünlü yazarları, akademisyenleri, iş adamlarını, profesyonel yöneticileri, devlet adamlarını öğrenciler ile tanıştırma fırsatı veriyor.

Ayrıca öğrenciler üniversiteye ait olan SÜ Sakıp Sabancı Müzesindeki sergi ve etkinliklere diledikleri gibi katılabiliyorlar ve bu etkinliklerde görev alabiliyorlar.

Kampüse ulaşım

Kampüse ulaşım, hafta sonu da dahil olmak üzere, sık aralıklarla, İstanbul’un belli başlı merkezlerinden (Kadıköy, 4. Levent ve Bostancı) servislerle sağlanıyor. Haftanın her günü, 24 saat açık, tam donanımlı sağlık merkezinde ambulans öğrencilerin sağlık ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Üniversitede öğrenciler için hem shuttle (servis aracı) hem de İETT seferleri mevcut.

Spor faaliyetleri

Sabancı Üniversitesinin spor merkezi, bir ana salon, fitness salonu, squash kortu, kapalı basketbol sahası, masa tenisi odaları, aerobik salonları ve tırmanma duvarıyla şehirdeki özel spor merkezlerinin sunduğu tüm olanakları öğrencilere sunuyor. Ayrıca kampüste bir futbol halı sahası, bir de uluslararası standartta bir çim futbol sahası bulunuyor.

Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi mezuniyet töreni

Üniversitedeki yapay gölün etrafında bir koşu parkuru mevcut. Spor tesislerinden öğrenciler ücretsiz olarak yararlanıyor. Tesisler, öğrenciler tarafından rezervasyon yaptırılarak kullanılabiliyor. Öğrenciler için yoga, pilates, aerobik, hip-hop, bosu, spinning, taebo, tenis, aikido vb. alanlarda spor kursları da düzenleniyor.

Yurt imkânı

Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi Yemekhanesi

Üniversite  yurtlarında odalar 2 ve 4 kişilik. Tüm odalarda duş, giyinme dolapları, her öğrenci için ayrı telefon ve internet bağlantısı bulunuyor. Yurt binalarının her katında ders çalışma salonu ve televizyon odaları bulunuyor. Tüm yurt binalarında mutfak, yıkama ve kurutma makineleri içeren çamaşır odaları var. Yurtların tüm kullanım alanları haftanın belirli günlerinde temizlik elemanlarınca temizleniyor. Öğrenciler, temizlik, bakım-onarım vb. tüm ihtiyaçları için ya da bilgi almak için üniversite içinde kullanılan çağrı merkezine telefonla her an ulaşabiliyorlar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin