Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’da Türk okulları açmayı planlıyor

0

Le Point gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’da Türk okulları açmayı planladığını ve uluslararası liseleri gözlemlemek için 20 ve 21 Mayıs’ta Fransa’yı ziyaret etmek üzere bir Türk heyeti görevlendirdiğini açıkladı.

Le Figaro’da 7 mayısta yayımlanan habere göre Erdoğan, uluslararası liseleri gözlemlemek için 20 ve 21 Mayıs’ta Fransa’yı ziyaret etmek üzere bir Türk heyeti görevlendirdi. Amaç, Fransa’da Türk liselerinin kurulmasını talep etmek olacaktır. Haber kaynağı olarak 3 mayısta Le Point gazetesinde yayımlanan makale gösterildi. Gazeteye konuyla ilgili dosyayı hazırlamasında yardımcı olan Fransız lisesinden bir kaynak, “Fransızlar, Fransa’da Türk okulları kurmak isteyen Erdoğan’ın gücü ile İstanbul’da ve Ankara’da baskı altında tutuluyor ama Paris’teki Dışişleri Bakanlığı buna tepki vermiyor” diyerek endişelerini dile getiriyor.

Gazetede yer alan makalede, “Türk kurumlarının Fransa‘da açılması, en azından derslerin içeriği Türkiye’de yürürlükte olanlara göre modellenmişse, buna karşı laiklik için verilen mücadeleyi göstermekten çekinmeyen bir politika izlenebilir ve Erdoğan’ın ülkesinde yürüttüğü programların İslamileşmesi, son yıllarda Fransız medyasında kaygı uyandırdı” yazıyor.

”Dindar bir nesil oluşturmak”

Le Figaro’da yayımlanan habere göre; “Şubat 2012’de, Türkiye Cumhurbaşkanı “dindar bir nesil oluşturmak” istediğini söyledi. Ardından 2012 yazında, ortaokullarda seçmeli üç din dersinin (Peygamberin Hayatı, Kur’an’ın Okunması, Temel Dini Bilgiler) okutulmaya başlandı. Bu dersler Sünni İslamın vizyonunu yansıtıyor ve diğer seçeneklerin eksikliği nedeniyle bu seçmeli dersler, birçok kurumda zorunlu hale gelmiştir. Daha sonra, iktidar yavaş yavaş  “klasik” devlet liselerini, imamların ve vaizlerin eğitimi için kullanılan “imam hatip” liseleri ile değiştirdi. Devlet liselerine giriş sınavlarında başarısız olan öğrenciler, artık bu dini kurumlara otomatik olarak kaydolmaktadır. Türkiye’de 2017’de toplam 517 bin öğrencisi olan bin 408 imam hatip lisesi vardı. Temmuz 2017’de yayımlanan yeni bir program ile okulların çoğunda “cihad” kavramı öğretilmeye başlandı. Türkiye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Cihad bizim dinimizde var ve bu kavramın adil ve uygun bir şekilde öğretilmesini sağlamak Milli Eğitim Bakanlığının görevidir” dedi.

Bu programda aynı zamanda Charles Darwin’in evrim teorisini derslerinin ‘öğrencilerin anlayamayacağı bir seviyede olduğu gerekçesiyle’ kaldırıldığı da belirtildi”.

 

Yazan: Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin