Aktivistler, iklim değişikliğine karşı Londra’da hayatı durduracak

İklim değişikliğine karşı hükümetlerin daha fazla adım atması gerektiğini savunan ”Yokoluş İsyanı” adlı hareketin destekçileri, konunun aciliyetine dikkat çekmek için iki hafta boyunca ulaşım ağını durdurmayı planlıyor. 

İklim değişikliğine karşı aktivistler harekete geçti. Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı hareketin destekçileri İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesine göre ana caddelerde yol kesme eylemleri yapacak. BBC Türkçe’nin haberine göre kolluk kuvvetleri ise bu nedenle Londra’da seyahat edecek kişilere ulaşımdaki olası aksamalar nedeniyle erkenden yola çıkmaları tavsiyesinde bulundu. Daha önce de Londra’daki Thames nehri üzerinden geçen köprülere barikat kuran Yokoluş İsyanı’nın onlarca destekçisi, gözaltına alınmıştı. Hareket, bu sefer de Londra’daki eyleme en az 2.500 gönüllünün katılacağını, 30 ülkede 80 kentte de benzer eylemlerin yapılacağını açıkladı.

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi ise konuyu “Kesilmiş sokaklar şimdi değişebileceğimizi veya gelecekte değişmeye zorlanacağımızı gösteriyor” başlığıyla başyazısında inceledi.

 ”İklim değişikliğinin bedeli ağır olacak”

Gazeteye göre planlanan eylemler sokak tiyatrosu ile doğrudan eylem arasında bir yerde bulunuyor. Başyazıda, “Eğer bu plan başarılı olursa maliyeti göstericilerin gözaltına alınması, yolcuların işe geç kalması ve araç sahiplerinin trafikte kalması olacak. Fakat plan başarısız olursa iklim değişikliğinin bedeli dünyadaki herkes ve onların çocukları için çok ağır olacak. Tüm gezegenin ekonomisini küresel orta sınıfa acı ve rahatsızlık vermeden değiştirebileceğimiz fikri temelden yanlış. Karbon salımı azaltılmış bir ekonomiye geçişin bedelinin adil bir şekilde dağıtılması dev bir siyasi sorun. Şu anda bu bedel, buna en az dayanabilecek kesimlerin omzunda” ifadeleri yer aldı.

Dünyada yoksul ülkeler, Batı’da ise yoksulların iklim değişikliği yüzünden artan gıda fiyatlarından en çok etkilenenler arasında olacağını belirten The Guardian, iklim aktivizminin amacının ekonomide yapılması gereken değişimlerin doğa bunu felaketlerle dayatmadan önce yapılmasını sağlamak olduğunu yazdı.

 

Kaynak: https://www.iklimhaber.org/aktivistler-londrada-hayati-durduracak/?fbclid=IwAR1I1si7wicz2cyYbycOzvRjuvX7cFw0QquUw5r1xlh551tP7L5jDOhgS3E

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin