2040’dan itibaren dizel ve benzinli araçlar yasaklanıyor

İngiltere, 2040’dan itibaren dizel ve benzinli yeni araçları yasaklayacak.

BBC Türkçe Servisi’nin aktardığı habere göre, İngiltere hükümeti bugün hava kirliliği ile mücadele amacıyla 2040 yılından itibaren ülkede dizel ve benzinli araçların kullanımını yasaklayacak.

İngiltere’de çevreciler daha önce hükümetin hava kirliliği ile mücadeleye yönelik planlarını AB standartlarına kıyasla yetersiz bulmuş ve konuyu yargıya taşımıştı. Yüksek Mahkeme İngiliz hükümetine, “temiz hava stratejisi”ni açıklaması için 31 Temmuz’a kadar süre vermişti.

Öte yandan otomobil üretiminin önemli merkezlerinden olan Almanya’da, geçtiğimiz aylarda 2030 yılından itibaren yeni benzinli otomobil üretimine izin verilmeyeceğini resmen ilan etmişti.

Aynı şekilde Hollanda ve Norveç meclisi de benzinli ve dizel araç satışını 2025 yılından itibaren yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

Norveç’te yayımlanan Dagens Naeringsliv gazetesi, iktidar ortağı İlerleme Partisi’nin de yasağa destek verdiğini yazdı. ABD merkezli, elektrikli araçlar üreten otomotiv firması Tesla Motors’un yöneticisi Elon Musk ise, Norveç için ‘ne kadar harika bir ülke’ yorumunda bulundu.

Öte yandan Japonya, elektrikli araçlar konusunda tüm dünyadan önde gidiyor. Nissan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki elektrik otomobil şarj ünitesi sayısı, petrol istasyonu sayısını geçti.

Tam şarj durumundayken 172 km. gidebilen Leaf modelinin üreticisi olan Nissan, 40.000 şarj ünitesine karşılık 35.000 petrol istasyonu olduğunu söyledi.

‘Yılda 40 bin kadar erken ölüme neden oluyor’

BBC’nin haberine göre 2040’tan itibaren dizel ve benzinli araçları yasaklayacak olan İngiltere’de hava kirliliğinin yılda yaklaşık 40 bin kişinin erken ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yaklaşık 3 hafta önce ülkesinin, 2040 yılı itibarıyla fosil yakıtlarla çalışan tüm motorlu araçların satışını durduracağını açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü araştırması ise Türkiye’nin 81 ilinden 80’nde fosil yakıttan kaynaklı hava kirliliği olduğu gösteriyor, Türkiye’de hava kirliliği nedeniyle her yıl 32 bin kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Faruk Özlü, yerli otomobili 2019 yılında görebileceğimizi söyleyerek, “Şu anda elektrikli otomobile eğilim var. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz” demişti.

İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ise şimdiden toplu taşıma filolarına elektrikli otobüsleri katmaya başladılar. Önceki ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi, IETT’nin daha önce 2 kez iptal edilen ‘200 adetlik Elektrikli Otobüs’ alım ihalesine tekrar çıkmıştı. Ayrıca iTaksi uygulaması ile birlikte taksilerin elektrikli otomobillerle değiştirilmesi için kredi finansman desteği sağlanacağı açıklanmıştı.

 

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin