Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu Türkiye Kongresi’ni iptal etti

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu Türkiye Kongresi'ni iptal etti

1-4 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 36. Uluslararası Çocuk Kongresi, Türkiye’nin içinde bulunduğu politik ortam nedeniyle iptal edildi.

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun başkanı Wally De Doncker,  Türkiye’deki meslektaşlarının dört yıllık emeklerinin sonucunda gerçekleşecek bu etkinliğin iptali kararını ‘ellerinde olmayan nedenlerden’ aldıklarını açıkladı.

Türkiye’de gerçekleştirilecek bu önemli etkinliğin iptali üzerine kurulun iki yıllık kongre döngüsü göz önünde bulundurularak, kongrenin yapılabileceği yeni ülkenin nisan ayı içerisinde duyurulması beklenilmektedir.

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu Nedir?

Çocuklar ve gençler arasında okuryazarlık kültürünü geliştirmek amacıyla faaliyetlerde bulunan ve projeler üreten Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu, 75 ülkede temsil edilen ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

UNESCO ve UNICEF’te özel statüsü bulunan Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu, 1953 yılında İsviçre’nin Zürih şehrinde, çocukların okuryazarlık hakları için mücadele eden Jella Lepman tarafından kurulmuştur.  Kurul , farklı kültür ve milletlerden çocuklar arasında köprü kurmayı hedefleyen projelere de imza atıyor.

Tuba Karamuklu / gazeteistanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin