27 Mart Dünya Tiyatro Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
"Tiyatroya El Verenler" kitabında yer alan Nedret Güvenç portresi. Fotoğrafçı : İlyas Göçmen

( Bu yazı başlığı ve içeriğinde hep “Dünya Tiyatrolar Günü” ismi kullanılmıştı. Sevgili Dostum tiyatro emekçisi İsmail Işılsoy’dan aldığım uyarı sonrası doğru ismin “Dünya Tiyatro Günü” olduğunu öğrendim. Yazı ve başlığında geçen isim “Dünya Tiyatro Günü” olarak değiştirildi. Dikkat edildiğinde Tiyatroların kurumları işaret ettiği , Tiyatro denilince tüm Tiyatro dünyasının anlaşıldığı görülüyor. Katkılarından ötürü İsmail Işılsoy’a teşekkür ediyorum. Baytekin Kara )

Dünya Tiyatro günü bütün önemli günler listelerinde yer alır. Şimdilerde yeniden gözden geçirdiğim Dostum İlyas Göçmen’in imzalı armağanı “Tiyatroya el verenler”  fotoğraf kitabı üzerine yazacaklarım 27 Mart Dünya Tiyatro Günü ile çakıştı . Bütün tiyatro emekçilerinin gününü kutluyorum.

Bahçeşehir Belediye başkanı Kemal Aydın 2006 yılında bir projeye imza atar ve yaşam bulması için çalışmalara başlanılır.”Tiyatroya el verenler” projesi  Haldun Dormen’in büyük katkı ve emeği ile Demet Aydın’ın koordinatörlüğünde , Metin Yazarı Bektaş Erdoğan’ın, Görsel Yönetmen ve fotoğrafçı İsa Buhur’un, Fotoğrafçı İlyas Göçmen ve Ercan Akkaya’nın, kameraman Emre Baktıroğlu’nun , Heykeltraş Ahmet Şentürk’ün katılımıyla gerçekleşir.

Proje; Ayten Gökçer’den Suna Pekuysal’a, Yıldız Kenter’den Gazanfer Özcan’a, Haluk Bilginer’den Ayşen Gruda’ya, Nejat Uygur’dan Rutkay Aziz’e Türk Tiyatrosu’na emek vermiş 63 sanatçının el izleri alınması; alınan el izlerinin özel bir kolajla ölümsüz bir esere dönüştürülmesi projesidir. Bu özel pano Tiyatro fuayesinde bulunmaktadır.

Belediye binası bitişiğinde yer alan ve her tür teknik donanıma sahip olan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun sahnesine “Tiyatroya el verenler” projesinin yürütülmesine büyük katkı ve emeği geçen Haldun Dormen adı verildi.

Bu proje kapsamında sanatçıların fotoğrafları çekilmiş , video kayıtları alınmış  ve fotoğraflar Tiyatroya el verenler ismiyle kitaplaştırılmıştır.

Kitap incelendiğinde hemen dikkati çeken şudur. Ülkemiz tiyatrosunun önemli 63 sanatçısından 3’ü daha proje sonuçlarını görmeden yaşamlarını yitirmiştir . Henüz üzerinden 10 yıl gibi kısa süre geçmesine rağmen 63 sanatçımızdan şimdi aramızda olmayanların sayısı 20 i aşmıştır.

Bu durum birikimlerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini bir kez daha göstermektedir. Bütün kültürel ve sanatsal değerlerimizin görsel envanterlerinin yapılması ülkemiz fotoğrafçılarının önemli işlerinden biri olarak önümüzde duruyor.

Böyle bir boşluğu Tiyatro alanında tamamlamaya çalıştıkları için bütün “Tiyatroya el verenler” projesine katkı verenleri kutluyorum.

Kaybettiğimiz tiyatrocularımızı  anıyor,  27 Mart Dünya Tiyatro Gününü kutluyorum.

Baytekin Kara / gazeteistanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin