Türkiye eğitimde birçok ülkenin gerisinde kaldı

0

Uluslararası PISA testi sonuçlarına göre, Türkiye eğitimde birçok ülkenin gerisinde kaldı. Türkiye eğitim kalitesiyle 137 ülke arasında 2008’de 77’nci sıradayken, 2018’de 99’uncu sıraya geriledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı ”Eğitim Kalitesi 2018” raporuna göre, Türkiye eğitimde birçok ülkenin gerisinde kaldı. Türkiye eğitim kalitesiyle 137 ülke arasında 2008’de 77’nci sıradayken, 2018’de 99’uncu sıraya geriledi. İsviçre’nin ilk, Yemen’in son sırada yer aldığı listede, Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkeler de Türkiye’nin önünde sıralandı. Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3 yılda bir yapılan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi ve becerilerini değerlendiren PISA testine göre, Türkiye’deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında kaldı.

Türkiye’deki eğitim kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan sosyal girişimlerden BİLİMİX, 1 yıllık geliştirme sürecinin ardından 7-12 yaş aralığındaki çocukların bilimi yaparak, yaşayarak ve sorgulayarak öğrenmesine olanak tanıyan etkinlik setleri ürettiğini açıkladı. Yapılan bilgilendirmede; çocukların içindeki bilim insanı cevherini ortaya çıkarmayı hedefleyen bir ”bilim fabrikası” olma vizyonuna sahip girişim, geliştirdiği STEM etkinlik setleriyle çocuklara bilimsel bilgilerle tanıştıracak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin