Somali için BM gerekli desteği sağlayacak

Somali için BM gerekli desteği sağlayacak

Kuraklık nedeniyle insani bir trajedinin yaşandığı Somali için BM gerekli desteği sağlayacak. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,  “Somali’de hayatların kurtarılması için BM’nin gerekli desteği sağlayacak” dedi.

Guterres, Somali’nin Başkenti Mogadişu’deki başkanlık sarayında Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Frmajo ile iki görüşmelerde bulundu.

Somali için BM gerekli desteği sağlayacakBM Genel Sekreteri ile Somali Cumhurbaşkanı, siyasi ve güvenlik konusundaki gelişmeleri, özellikle şu anda Somali’nin büyük bir kısmını kapsayan ve onlarca insanın ve binlerce büyükbaş hayvanın  açlıktan ve susuzluktan ölümüne yol açan, köylerden kentlere göçe sebep olan kuraklıkla ilgili görüşmede bulundu.

Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi  Farmajo, BM Genel Sekreteri’ne ülkede, insanların ölümüne, büyük ve küçük baş hayvanların telef olmasına yol açan kuraklıkla ilgili bir rapor sunarak uluslararası yardım talebinde bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin, kuraklıkla mücadele ve hayatların kurtarılması için gerekli desteğin sağlanması konusunda Birleşmiş Milletlerin Somali’nin yanında olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri, Antonio Guterres pazar günü geldiği, Kenya’nır Başkenti Nairobi’de  bölge liderleri ile, kuraklığın hüküm sürdüğü Güney Sudan ve Somali’de silahlı çatışmaları sona erdirme konusunda görüşmeler yaptı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin