Pompeii’de Külle kaplı iki cansız beden bulundu

İtalya’da M.S. 79 yılındaki volkanik patlamayla küle gömülen Pompeii antik kentinde önemli bir keşif yapıldı. Bir malikanedeki kazılarda, yan yana ölmüş iki erkeğin cesedi yüzlerce yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. Külle kaplı cansız bedenlerin çok iyi korunduğu belirtildi.

M.S. 79 yılında meydana gelen volkanik patlama ile küle gömülen Pompeii antik kentinde çarpıcı bir keşif yapıldı. Arkeologlar, birbilerine yakın bir şekilde yatan ve külle kaplanmış iki erkek bedeni buldu. İtalya Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kalıntıların sıradışı biçimde iyi korunduğu belirtildi.

Bu kişilerden birinin 30-40 yaşları arasında, zengin ve yüksek statü sahibi bir erkek olduğu sanılıyor. Uzmanlar bu kanaate, külle kaplı cansız bedenin boyun bölgesinde yün bir pelerin kalıntısının bulunması sonucunda vardı.
İkinci kişinin ise 18-23 yaşları arasında bir erkek olduğu belirtildi. Bu kişinin de omurgasında ezikler bulunması nedeniyle, fizik gücü gerektiren bir işle meşgul olduğu ve büyük ihtimalle köle olarak çalıştırıldığı tahmin ediliyor.
Kalıntılar, antik Pompeii’nin merkezinin 700 metre güneybatısındaki Civita Giuliana bölgesinde, eskiden büyük bir malikanenin bulunduğu alandaki kazılarda tespit edildi. İki erkeğin de diş ve kemiklerinin iyi korunmuş olduğu belirtildi.
‘TERMAL ŞOK SONUCU ÖLMÜŞLER’

Kazı başkanı Massimo Osanna, “Bu iki kurban belki de, sabah 9’daki volkanik dalgadan kaçarken sığınacak bir yer arıyorlardı. Termal şok sonucu ölmüşler, ayaklarının ve ellerinin yumruk gibi sıkılmış olması bunu gösteriyor. Yumuşak doku boşlukları da külle dolmuş” dedi.

Napoli’nin 23 kilometre güneydoğusunda bulunan Pompeii kenti 13 bin kişilik nüfusuyla, Vezüv Yanardağı’nda M.S. 79 yılında meydana gelen volkanik patlama sonucu lav ve kül ile adeta ‘dondurulmuştu’. Kalıntılar ilk kez 16’ıncı yüzyılın sonlarında keşfedilmiş, ilk kazılar da 1750 yılı civarında başlatılmıştı.

Kaynak: Duvar

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin