İnsanda ”keseli doğum”

“Keseli doğum” birçok farklı kültürde çeşitli mitleri ve batıl inançları beraberinde taşıyan, doğuran memelilerde görülen, özellikle de insan türünde mitleştirilen bir doğa olayıdır. Efsaneye göre kese içerisinde doğan çocuklar şöhret ve zenginlik içerisinde yaşayacaklardır. Bazı mitlere göreyse şanssızlık ve acı dolu bir ölümü tadacaklardır.

Elbette bunlar tamamen uydurmadır ve gerçekçilikten uzaktır. Biyolojik açıdan baktığımızda konu daha net anlaşılacaktır. Görselde gördüğünüz “kese”, annenin uterusunda bebeğin içerisinde büyüdüğü amniyotik kesenin bir parçasıdır. Normalde doğumdan önce amniyotik kese yırtılır ve parçalanır. Zaten doğum öncesinde gelen sıvı, bu kesenin yırtılması sırasında çıkan ve dışarı sızan sıvıdır (halk arasında “suyu gelmek” olarak bilinir).

Ancak nadiren de olsa, bu kese parçalanmaz ve bebeğin çeşitli bölgelerini, özellikle de kafasını kaplayacak şekilde doğumlar gerçekleşir. Fakat çok daha nadiren, yaklaşık 80 bin doğumda sadece 1 defa, çok özel bir durum gerçekleşir: Bebek, bu kese hiç yırtılmadan doğar. Yani amniyotik kese, bebeği tamamen kaplayacak şekilde doğum gerçekleşir.

İnsanda keseli doğum (Foto: Dr. Aris Tsigris)

Yandaki fotoğrafı çeken kişi Yunan bir kadın doğum uzmanı olan Dr. Aris Tsigris’tir. Bu tip doğumlar genellikle sadece prematüre, yani henüz doğma zamanı gelmeden doğan bebeklerde görülmektedir. Örneğin Obstetrics & Gynecology dergisinde yayımlanan bir makalede, 23 hafta 6 günlükken doğan bir bebeğin tam kese içerisinde doğduğu bildirilmektedir. Bu, normalde bebeğin doğması gereken hafta sayısının yarısından birazcık fazladır. Şöyle izah edelim: 20 haftalık bir bebek, henüz cinsiyetinin bile tam olarak anlaşılamayacağı kadar küçük ve az gelişmiştir.

 

Elbette bu keseli doğumun evrimsel bir anlamı bulunmaktadır. Kesenin erken doğumlarda parçalanmamış olmasının nedeninin, yavrunun ana karnı dışarısında hayatta kalmayı sürdürme şansını arttırıcı bir etkene bağlı olduğu düşünülmektedir. Çünkü JAMA Pediatrics dergisinde yayımlanan bir makalede, bu şekilde doğan bir bebeğin anne karnından çıktıktan sonra tam 25 dakika boyunca hiç hava almadan hayatta kaldığı ve tamamen sağlıklı olduğu bildirilmektedir.

Keseli doğumlarla ilgili mit ve efsanelerin Antik Roma zamanlarına kadar gittiği bilinse de, keseli doğumun evrimsel geçmişinin bundan çok daha eskiye, milyonlarca yıl öncesine gittiği bir gerçektir. Doğa, türlerin ve yavrularının hayatta kalabilmesi için kusursuz olmayan ancak idareten işe yarayan birçok yöntem geliştirmiştir ve bu konularda başarısız olanlar elenmeye mahkum olmuşlardır. Bu da, bu durumun çarpıcı örneklerinden sadece birisidir.

 

kaynak: Evrim Ağacı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin