Altınbaş Üniversitesi

Dilan Hür

Altınbaş Üniversitesi

Gazete İstanbul olarak 30 vakıf üniversitesini araştırdık ve öğrencilere sunulan imkânları raporlaştırdık. 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak tercihlerden önce, üniversite adaylarının faydalanması için derlediğimiz dosyaya Altınbaş Üniversitesi ile başlıyoruz.

2008 yılında Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi adıyla kurulan Üniversite, 2017-2018 akademik yılında Altınbaş Üniversitesi adıyla yoluna devam ediyor. İlk öğrencilerini 2011-12 akademik yılında almaya başlayan kurum; 9 fakülte, 3 enstitü, 2 meslek yüksekokulu ve 1 yüksekokul ile toplamda 30 lisans,31 ön lisans, 17 yüksek lisans ve 6 doktora programını bünyesinde bulunduruyor

Öğrenciler için burs imkânı

Altınbaş Üniversitesinde ÖSYM giriş burslarının yanı sıra akademik, sportif ve sanatsal başarıları ödüllendiren ve destekleyen pek çok farklı burs ve indirim olanağı bulunuyor.

AYT yerleştirme puan türü sıralamasında ilk 2000 arasında yer alan ve Altınbaş Üniversitesine yerleştirilen öğrenciler ayda 1.000 TL destek bursu almaya hak kazanıyor. Destek bursu, öğrencilerin eğitimlerini başarıyla sürdürmeleri koşuluyla normal öğrenim hayatları boyunca yılda 9 ay süreyle veriliyor. Bu öğrencilere ayrıca bir dizüstü bilgisayar hediye ediliyor.

Altınbaş Üniversitesinin lisans ve ön lisans programlarının birinci ve ara sınıflarında dereceye giren ve ortalamaları 3,50’nin üzerinde olan öğrencilere eğitim-öğretim yılı boyunca Onur (Akademik Başarı) Bursu veriliyor.

Resim, heykel, sinema ve klasik batı müziği dallarında uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye giren öğrencilerden, tercih döneminden önce Altınbaş Üniversitesi Burs Komisyonuna başvuru yapıp, kabul edilenler; çeşitli spor ve sanat dallarında Altınbaş Üniversitesi adına üniversiteler arası yarışmalara katılarak ulusal veya uluslararası ilk üç dereceye girmiş; olimpik branşlarda A, Genç ve Ümit Milli olan, uluslararası spor organizasyonlarında ülkemizi temsil etmiş öğrencilere de burs veriliyor.

Her yıl 3 ön lisans ve 3 lisans olmak üzere, 6 farklı programda 6 öğrenciye Şehit Bursu veriliyor. Şehit Bursu alan öğrenciler öğrenim ücretinden muaf oluyorlar.

Altınbaş Üniversitesi ön lisans ve/veya lisans programlarında aynı anda kayıtlı kardeş öğrenciler, kardeş indiriminden de faydalanabiliyor.

 

Altınbaş Üniversitesi
Altınbaş Üniversitesi, öğrenciler için çeşitli burs imkânları sağlıyor.

Üniversite İş birlikleri

Altınbaş Üniversitesi ile Köln Üniversitesi iş birliği yaparak Türkiye ve Almanya arasındaki ilk ve tek çift diplomalı Türk-Alman Hukuk Lisans Programı hayata geçiriliyor. Her iki ülkenin öğrencileri de Türk-Alman Hukuk Sistemi’nin yanı sıra Amerikan “Common Law” hukuk sistemini de öğrenme fırsatına sahip. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en önemli çekincelerden biri olan ‘denklik’ sorununu da ortadan kaldırıyor. 3 dilde, iki diploma vermeyi hedefleyen program hem Türkiye hem de Almanya tarafından destekleniyor.

Her akademik yılda 15’i Türkiye’den 15’i ise Almanya’dan olmak üzere 30 öğrenci kabul ediliyor. Öğrenciler, İngilizce bilmek koşuluyla Amerikan Hukuku Sertifika Programı’na katılarak sertifika alabiliyorlar. Almanya’da mesleki kariyerine devam etmek isteyen mezunların L.L.B (Low-Level Bootloader) diploma notu, Almanya’daki Birinci Hukuk Devlet Sınavı’nın %30’unu oluşturuyor.

 

Üniversite, ABD Colorado Üniversitesi Skaggs Eczacılık Okulu Denver ile yeni nesil eczacılık teknikleri üzerine iş birliği yaparak Dünya Sağlık Örgütü standartlarında 8 yıldızlı hasta odaklı eğitim programları uyguluyor. Türkiye’de lisans eğitiminde ilk olma özelliği taşıyan eğitim programı ile öğrenciye ilacın hazırlanması, analizleri, hastaya sunulması gibi ilaç-odaklı bilgilerin yanı sıra hasta-odaklı bilgi, beceri, davranış ve değerlerin de ağırlıklı olarak öğretilmesi hedefleniyor ve eğitim programları bu yönde değiştiriliyor. Bahsedilen 8 yıldızın özellikleri ise şöyle:

Altınbaş Üniversitesi
Üniversite, çift diplomalı Türk-Alman Hukuk Lisans Programı’na sahip.

Bakım veren, karar verici, iletişimci, yönetici, öğretici, yaşam boyu öğrenen, lider, araştırmacı.

Üniversitenin Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Risk Aktif şirketi ile finans sektörünün kapılarını açan iş birliği ve istatistik programları R ve Python ile uygulamalı eğitim yapılıyor.

Altınbaş Üniversitesi Diş Hastanesi için ise Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı, “Hastanemiz Türkiye’nin ilk ve tek ISO 9001-2015 belgeli diş hastanesidir” ifadelerini kullanıyor. Fakültede her öğrenci bir ünit, bir fantom ve bir mikroskoba sahip.

Son olarak Türk öğrencilerin ve akademisyenlerin uluslararası arenada etkin olmasını sağlamak için ABD Georgia State Üniversitesi ile bir iş birliğine imza atılıyor. 4+1 ve 4+1+3 şeklinde dizayn edilmiş bir eğitim bu. 4+1 eğitim şekline göre, öğrenci 4 sene boyunca lisans eğitimini alıyor. Bu süreç bittikten sonra ise 2 sene olan yüksek lisans eğitimini, 1 senede Amerika’da tamamlama şansı buluyor.  4+3+1 sistemiyle ise öğrenci bütün bu sayılanların üzerine 3 yıl Amerika’da doktora yapma imkanına sahip olabiliyor.

Ayrıca ikili akademik iş birliği ve öğrenci değişimi anlaşmalar kapsamında 23 farklı ülke ile toplamda 41 anlaşma mevcuttur. Öne çıkan ülkeler ABD, Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Endonezya, Şili, Fas, Ürdün, Tunus, Malezya, Hindistan olarak sıralanabilir.

Erasmus kapsamında ise Avrupa’da 26 ülkeden 129 üniversite ile anlaşmaları bulunuyor.

Altınbaş Üniversitesi
Meslek Yüksekokulunda 100’ü aşkın ülkede diploma geçerliliği var.

 

Çift anadal imkanı 

Üniversite Meslek Yüksekokulunda “Pearson Assured” akreditesi ile 100’ü aşkın ülkede diploma geçerliliği var. İki yıllık ön lisans diplomasına ek alınacak olan bu belge; İngiltere, Asya, ABD, Avrupa ve Orta Doğu’da birçok kurum ve kuruluş tarafından kabul görüyor, öğrencilerin bu bölgelerde kariyerlerine devam etmelerine olanak sağlanıyor.

Öğrenciler ücretsiz ÇAP (Çift Anadal Programı) imkânından faydalanıyor. Psikoloji öğrencisi aynı zamanda Hukuk Fakültesi’nde de eğitim görebilmekte.

Okurken iş imkânı

Altınbaş Üniversitesi
Üniversite, Co-op programına sahip.

Üniversitede bazı fakülteler öğrencilere doğrudan meslek kazandırıyor. Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Hukuk Fakültelerinden mezun olanlar ertesi gün işe başlayabiliyorlar. Ama bazı bölümlerde ancak belli bir çalışma düzeni içerisinde bir meslek kazanması mümkün olabiliyor. Üniversite bunu düşünerek Co-op adlı bir program başlatıyor. Co-op, Türkiye’de çok az üniversitede bulunan, stajın ötesinde bir program. Öğrenciler öğrenim hayatlarının bir bölümünü bir iş yerinde, oranının çalışanı olarak geçiriyorlar ve orada yapmış oldukları çalışmalar neticesinde kendilerine bir not veriliyor. Bu uygulama bünyesinde staj yapan öğrenciler büyük çoğunluğu söz konusu yerlerde işe başlayabiliyorlar.

Ayrıca Üniversitenin düzenlemiş olduğu “Benim Fikrim Benim İşim”, Enformatik Bilimler ve Uygulamaları” ve “Robot Teknolojileri” gibi yarışmaları da öğrencilere kendi sektörleriyle iç içe olma fırsatını sağlıyor.

Mezunlar Derneği vasıtasıyla Türkiye’de ilk defa Altınbaş Üniversitesinin başlattığı “Yaşam Boyu Eğitim” konsepti aşılanıyor. Şöyle ki; Altınbaş Üniversitesi mezunu olanlar yaşamları boyunca Altınbaş Üniversitesinde kendi alanlarıyla ilgili güncelleme eğitimlerine katılma imkanına sahip olacaklar. Mesela bir hukuk fakültesi öğrencisi mezun olmuş 2017’de fakat Anayasa değişmiş, kanunlar değişmiş, uygulama değişmiş; nereden öğrenecek bu değişikleri? Üniversite sonradan öğrencilerini güncelleme kurslarına davet ediyor. Herhangi bir ücret de talep etmiyor. Aynı şey mühendisler için de eczacılar için de tüm fakülteler için geçerli. Bu konsept, profesyonel hayatta da mezunların hem okulla bağını korumak hem de eğitimlerini diri tutmak anlamında, bulundukları profesyonel ortamda öne çıkmalarını sağlamak için de büyük bir katkı sağlıyor.

Bilime dair çalışmalar ve ödüller

Aktif halde devam etmekte olan ve yürütücülerinin üniversiteden olduğu 24 adet araştırma projeleri bulunuyor. Akademisyenlerin proje araştırmacısı olarak diğer enstitülerde yer aldığı 21 adet proje ile toplam 45 adet proje yer alıyor. Bu projelerden 6 tanesi Avrupa Komisyonu tarafından fonlanıyor.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesindeki öğrenciler tarafından yapılan 17 TÜBİTAK Projesi, COST Projesi, Horizon 2020 Projesi, 5 teknoloji yarışması, 16 ulusal ve uluslararası ödülleri var. Ayrıca 4+1 sistemi ile Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yapılabileceği bilgisi yer alıyor. Araştırma Alanları bölümünde Teknoloji ve Uygulama Ofisi ve Kuluçka Merkezi var.

Altınbaş Üniversitesi
Üniversite, öğrencilerin projelerine destek sunuyor.

Üniversitenin Tıp Fakültesi, Medical Park hastaneleriyle iş birliği içerisinde. COST (Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği Projesi) ile sürdürülen çalışmaları var. University of North Carolina-Chapel Hill Tıp Fakültesi ve State University of New York-Binghampton Kimya Bölümü ile araştırma iş birlikleri var.

Kuluçka Merkezi bünyesinde Şubat 2017’de öğrencilerimiz arasında Benim Fikrim Benim İşim Yarışması düzenleniyor. Bu yarışma sonucunda ilk 3’e giren ve mansiyon alan projeleri Ön Kuluçka’ya alarak, kendilerine fikirlerini patentleme ve bu fikirleri doğrultusunda firma kurma desteği veriliyor. Üniversitede okuyan veya inovasyona meraklı olan gençler için çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede, Keiretsu Forum Türkiye başta olmak üzere, yurt dışından firmalarla da iş birliği içerisinde çalışarak, öğrencilere çeşitli inovasyon eğitimleri ve fikir günleri düzenliyorlar. Bu şekilde fikirlerine destek alan ve şu anda TÜBİTAK IHA (İnsansız Hava Aracı) yarışmasına katılmaya hak kazanan bir İnovasyon Grupları bulunmakta.

 

Altınbaş Üniversitesi
Tıp Fakültesinin çok sayıda iş birliği bulunuyor.

Üniversite-iş dünyası iş birlikleri

Üniversitenin Tıp Fakültesi, Medical Park hastaneleriyle iş birliği içerisinde. COST ile sürdürülen çalışmaları var. University of North Carolina-Chapel Hill Tıp Fakültesi ve State University of New York-Binghampton Kimya Bölümü ile araştırma iş birlikleri var.

Üniversitenin; Alpet, Atak Madeni Yağ, Creditwest Faktoring, Global Menkul Değerler, Hay Group, Kaygısızlar Group, Transal Denizcilik, Azaksu Mimarlık LTD. ŞTİ., Piramit Gıda Lojistik TİC. A.Ş. Palme Makine A.Ş., Balıkçıoğlu Mobilya A.Ş., Gc Eğitim Elektronik Yedek Parça Ltd. Şti, ONSA Mücevherat gibi çok sayıda şirketle Co-Op anlaşmaları bulunuyor.

Altınbaş Üniversitesi’nin Takı Tasarımı Bölümü ile ONSA Mücevherat arasında yapılan Co-op iş birliği ile ONSA’da “Takı Tasarımı Bölümü Uygulama Birimi” hayata geçirilmiş.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin