“Gönüllülere kasten virüs bulaştıralım”

Önde gelen 100 bilim insanı, korona virüsüne karşı aşı çalışmalarını hızlandırmak adına bir açık mektup yazarak ‘gönüllüler deneyi’ çağrısında bulundu. Mektupta, sağlıklı gönüllülere önce aşı yapılıp sonra kasten virüs bulaştırılması, böylece aşının etkinliğinin ölçülmesi önerildi.

Aralarında Nobel Ödülü sahibi 15 ismin de bulunduğu 100’den fazla bilim insanı, korona virüsüne karşı aşı adaylarının gerçekten işe yarayıp yaramadığının test edilmesi için sağlıklı gönüllülere virüs bulaştırılması çağrısında bulundu. Bilim insanları, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Başkanı Dr. Francis Collins’e hitaben yazdıkları açık mektupta, bu yöntemin aşı çalışmalarını hızlandıracağını belirtti.

Mektupta, sağlıklı gönüllülere önce aşı yapılması, ardından da bu aşının Covid-19’a karşı gerçekten koruma sağlayıp sağlamadığının ölçülmesi için kasıtlı olarak virüs bulaştırılması çağrısı yapılıyor. Bu ‘meydan okuma’ denemelerinin, aşı geliştirilmesini ‘ciddi ölçüde’ hızlandıracağı belirtiliyor.

OXFORD AŞI PROGRAMININ DİREKTÖRÜ DE İMZALADI

‘1 Day Sooner (1 Gün Daha Erken)’ isimli, ‘meydan okuma denemeleri’ni destekleyen kurum adına kaleme alınan mektupta, Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü ve koronaya karşı en çok umut bağlanan girişimlerden biri olan aşı programının direktörü Prof. Adrian Hill de bulunuyor. Mektupta, bu tür bir denemenin etik tartışmalara yol açacağı teslim edilmekle beraber, ‘aşı çalışmalarının hızlandırılması açısından sağlanacak faydanın, risklerden daha büyük olduğu’ vurgulanıyor. Böyle bir denemenin, aylar sürecek geleneksel aşı geliştirme yöntemlerinden çok daha hızlı sonuç vereceği belirtiliyor. Mektubun imzacıları arasında epidemiyologlar, tıp doktorları, düşünürler ve ekonomistler bulunuyor.

Kaynak: Duvar

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin