Su ve Vicdan Nöbeti’nde çadır sayısı 200’ü aştı, Fazıl Say 18 Ağustos’ta Kirazlı’da halk konseri veriyor!

“Su ve Vicdan Nöbeti”ne her kesimden katılım giderek artmakta. Nöbette an itibarıyla çadır sayısı 200’ü geçti. Ünlü piyanist Fazıl Say ise sosyal medya hesabından 18 Ağustos’ta nöbetteki vatandaşlarla birlikte Kirazlı mevkiinde gerçekleştireceği Kaz Dağları Konseri’nin haberini paylaştı. 

TEMA Vakfı, Çanakkale Kirazlı Altın Madeni’nde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı işlem yapıldığını, söylenenden 4 kat fazla ağaç kesildiğini belirtmiş, Valilik’ten ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kesilen ağaç sayısını açıklamalarını talep etmişti. 90.000 kişinin imzaladığı bu talebe rağmen, 24 gün boyunca soruya cevap alınamaması üzerine 5 Ağustos’ta  binlerce kişi Bergama’daki maden çıkarma alanına girmiş ve protesto gösterileri başlamıştı.

Çanakkale Belediyesi, pek çok yerel yönetim ile sivil inisiyatifin çağrıcı olduğu eyleme katılım günden güne artıyor.  Kurulan çadır sayısı bugün itibariyle 200’ü aşmış durumda. Maden alanında toplanan kalabalığın içerisinde siyaset dünyasının yanı sıra  Ataol Behramoğlu, Sadık Gürbüz, Yasemin Göksu, Ezel Akay ve Ali Asker gibi sanatçılar yer almakta.

Henüz siyanür toprağa düşmedi ama bir sonraki çok geç olabilir

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Üyesi aynı zamanda İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, yapılan yürüyüşe yaklaşık 15 bin kişin katıldığı belirterek detaylar veriyor:

Ekrem Akgül: “…Alanının elektrik, su ve tuvalet gibi lojistik destekleri Çanakkale Belediyesi tarafından sağlanıyor. Yemek gibi ihtiyaçlar ise halk tarafından kolektif biçimde karşılanıyor.”

“Şu anda 200 çadır var. Sayı her gün artıyor. Çadır alanının elektrik, su ve tuvalet gibi lojistik destekleri Çanakkale Belediyesi tarafından sağlanıyor. Yemek gibi ihtiyaçlar ise halk tarafından kolektif biçimde karşılanıyor.”

Ekrem Akgül, yaklaşık 10 yıldır Alamos ile mücadele ettiklerini bu süreçte ise şirket yetkililerin sessiz kaldığını ifade ederek: “Pazartesi ilk kez topluca bir buluşma oldu. Havadan çekimler yapılana dek talanın bu kadar büyük olduğunun farkında değildik.  5 çadırla başladığımız nöbette şu anda 200 çadır var. Taleplerimiz karşılanana dek oradan ayrılmayacağız.” dedi.

 

Akgül, daha önceki yıllarda teneke ile şirket yetkililerini kovalayan köylülerin artık tepkisiz olduğunu söylüyor. Şirketin çevre köylerdeki muhtar ve köy sakinlerine iş vererek yatıştırdığını düşünen Akgül, “Kirazlı’daki madenin ömrü 6 yıl. Rezervde 514 bin ons altın, 3 milyon gümüş var. Bunu 6 yılda çıkaracaklar. Sonrasında arkadaki Çan sınırında Ağı Dağı’nda çalışma yapacaklar. Engel olunamazsa 6 yıl sonra burada hiçbir şey kalmayacak.” diyerek konunun önemini vurguluyor.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu ağaç kesiminin durmasını istiyor. Tehlikenin henüz geri döndürülebilir noktada olduğu söyleyen Ekrem Akgül: “Henüz bir damla siyanür toprağa ve suya düşmedi. Şu anda işletme sahasını düzenliyorlar. Yaklaşık 6 aylık bir süre var önümüzde. Çok uzun sürmez. Engel olamazsak geç olacak. Bu alan 6 ayda kurt gibi kemire kemire açıldı. Havadan çekimler olmasa fark etmeyecektik.”

Kanadalı maden şirketi Alamos’un endemik bitkileri koruduğuna dair söylemini ise komik bulduğunu söyleyen Akgül, “Endemik bitki yerini terk edemez. Her yerde yetişirse endemik olmaz. Demik bitkiler var bunlar biraz daha geniş alanlarda yetişebilir. Ancak yine de bu söylem gerçekçi değil.” diyerek konuya dikkat çekiyor.

Çok karlı bir iş

Kanadalı maden şirketi Alamos Gold 10 yılın üzerinde bir süredir Türkiye’de çalışmalar yapıyor. Alamos Gold CEO’su John McClusky, Bloomberg’e verdiği röportajda Türkiye’ye 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını ve karşılığında şu ana dek 3 milyon ons altın bulduklarını söylüyor.

AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun beyanına göre Kaz Dağları’nda kesim yapan Alamos şirketi değil, Orman İşletme Müdürlüğü’ ve her şey kontrol altında gerçekleşiyor.

İskenderoğlu ve bazı siyasetçilerin “Altınlarımızın ekonomiye kazandırılması gerekiyor” şeklindeki savunmasına rağmen Kaz Dağları’nda altın arayan Kanadalı Alamos Gold şirketinin devletten kat be kat karlı çıktığına dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ise  “Edindiğimiz bilgiye göre, çıkacak altının sadece yüzde 4’ü devlete kalıyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir sözleşme bulamazsınız. Bunda kamu kararı yok. Kamu yararı, yüzde 96’yı Kanada şirketine verip, devlete yüzde 4 vermek değildir.” diyerek devlet nezdinde yapılan yanlışa dikkat çekiyor.

“Türkler taş taşıma konusunda çok iyiler”

Alamos Gold CEO’su McClusky’e göre Türkler hafriyat ve taş taşıma konusunda çok iyiler, hatta dünyanın en iyileri arasında yer alıyorlar. McClusky, şirketinin Kaz Dağları’na yaptığı mütevazı yatırıma rağmen kazançları konusunda çok başarılı olduğunu ifade ediyor.

Alamos Gold’un BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamaya göre yapılan çalışmalar sonucu Atikhisar baraj suyu kirlenmeyecek. CEO, Londra’da yapılan Madencilik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada yola çıkarken Türkiye’den hiçbir izni alamayacaklarını düşündüklerini ancak şu anda her türlü izne sahip olduklarını söylemekte de bir sakınca görmüyor.

Kaz Dağları’nda şu anda Alamos Gold dışında altın, gümüş gibi maden arama çalışması yapmak için sırada bekleyen yaklaşık 40 firma var. Firmalar Kaz Dağları’nın her noktasında altın çıkarmak için sırada bekliyor.

Kaz Dağları’nda yapılan madencilik açık madencilik olarak tanımlanan siyanürle altın ayrıştırılması şeklinde planlanıyor. Kirlenme hem yüzey hem de yeraltı sularında gerçekleşecek. Yapılan protokolle bölgedeki suyun koruması Çanakkale Belediyesi’ne verilmiş durumda. TEMA Vakfı’na göre şu ana dek 195 bin ağaç kesilmiş durumda. Ancak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı göre sayı 13 bin 400. Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik ortaklığı, Kaz Dağları’nda yapılan kesim hakkında bilgileri olmadığını, kesimin Orman Müdürlüğü tarafında yapıldığını belirtiyor. Şirket, ağaç kesim faaliyetlerinin temin edilen ÇED Olumlu Belgesi ile Orman İdaresi tarafından yapıldığını, kendilerinin bilgisi olmadığının yanı sıra kaç ağaç kesildiğinden de haberleri olmadığını söylüyor.

“Vatan savunmasına döndü iş!”
Pınar Bilir

Çanakkale Kent Konseyi ile Su ve Vicdan Nöbeti Komisyonu’ndan Pınar Bilir ise: “Başta yasaların değişmesi gerekiyor. Her yerin satışa açık ve rant elde edilebilir gözüyle bakılması kabul edilemez. Bu projede kamu yararı da yoktur. Yaşamak için ihtiyacımız olan temiz hava ve suya sahipken bu tarz projelerle bunu yok ediyoruz. Sonuçta ihtiyacımız olan su için yine farklı ülkelerdeki farkı firmalara bağımlı olacağız. O yüzden vatan savunmasına döndü iş.” diyor.

18 AĞUSTOS PAZAR 11.00 Kirazlı Balaban Mevkii Kazdağları Fazı Say Konseri
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ise Çanakkale’nin Kirazlı ilçesinde altın maden ocağı kurulmasının çevreye yapacağı zararlara dikkat çekmek için 18 Ağustos’ta konser vereceğini açıkladı.
Say’ın bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım:

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin