British Museum köle taciri kurucusunun büstünü kaldırdı

Kurucuları arasında yer alan, İrlanda doğumlu köle taciri Sir Hans Sloane’nin büstünü kaldırma kararı alan Müze’nin müdürü, büstün İngiliz İmparatorluğu dönemine ilişkin eserlerin yanındaki bir dolaba yerleştirildiğini söyledi.

Londra’daki British Museum, kurucuları arasında yer alan, İrlanda doğumlu köle taciri ve koleksiyoncu Sir Hans Sloane’nin büstünü kaldırma kararı aldı.

The Daily Telegraph gazetesine konuşan Müze Müdürü Hartwig Fischer, büstün İngiliz İmparatorluğu dönemine ilişkin eserlerin yanındaki bir dolaba yerleştirildiğini söyledi.

Gerçeğe bağlılığın, tarih söz konusu olduğunda kesinlikle çok büyük önem arz ettiğini belirten Fischer, “Hans Sloane’yle ilgili durum ve kölelikle olan ilişkisi bu konuda çok önemli bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

Müze sömürge döneminde toplanan eserlerle kuruldu

Sir Hans Sloane (1660-1753), Jamaika’da kölelerin zorla çalıştırıldığı şeker plantasyonlarının varisi Elizabeth Langley Rose ile evli bir İrlandalı köle taciriydi.

Sloane’nin, İngiliz İmparatorluğu’nun dört bir yanından topladığı 70 binden fazla eser ve parçadan oluşan koleksiyonla, British Museum, Britanya Kütüphanesi ve Doğal Tarih Müzesi’nin temellerinin atıldığına inanılıyor. İngiltere ve İrlanda’da aralarında Londra’daki Sloane Meydanı’nın da olduğu birçok sokak ve yer halen Hans Sloane’nin adını taşıyor.

 

George Floyd’un ardından…

ABD’de siyah George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesinin ardından İngiltere’de de gösteriler başlamıştı. Gösteriler sırasında haziran ayında, köle tüccarı Edward Colston’un Bristol kentindeki heykeli yıkılarak denize atılmıştı. Başka bir köle tüccarı olan Robert Milligan’ın Londra’daki heykeli, belediye konseyinin kararıyla kaldırılmış ve Başbakan Winston Churchill’in Londra’da Parlamento Meydanı’nda bulunan heykelinin de kaidesine “Bir ırkçıydı” yazılmıştı.

Irkçılıkla suçlanan Cecil Rhodes’in Oxford Üniversitesi’ndeki heykelinin kaldırılmasıyla ilgili kampanya ise halen devam ediyor.

Kaynak: bianet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin