AB uzay programına 16 milyar euro yatıracak

0
Avrupa Birliği

Avrupa Birliği tarafından 2021-2027 dönemini kapsayan uzay programı için 16 milyar euroluk bir kaynağın aktarılması önerildi.

Avrupa’nın uzayda dünya liderliğini daha da geliştirmesi ve Avrupa Birliği tarafından 2021-2027 dönemini kapsayan uzay programının sağlanması için 16 milyar euroluk bir kaynağın aktarılması önerildi. Bu yatırım sayesinde bütçesini önceki 7 yıllık döneme göre % 50 artıracak olan yeni uzay programının, hem diğer devletlerle hem de özel sektörlerle başarılı bir şekilde rekabet eden Avrupa Birliği’ni bu alanda bir dünya lideri olarak güçlendirmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, yeni bir uzay çağında yaşadığımıza vurgu yapılırken birçok yeni girişimci ve şirket tarafından sunulan uzay hizmetlerinin patlama yaptığına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca, AB’nin zaten uzayda küresel bir lider olduğu hatırlatıldı. Avrupa uzay sektörünün, 2017 yılında tahmini olarak 53 ile 62 milyar euro değerinde olduğu ve 231 binin üzerinde profesyonel alanda istihdam sağladığı belirtilen açıklamada, Avrupa’nın dünyadaki tüm uyduların üçte birini ürettiği kaydedildi.

Eurospace’in verdiği bilgiye göre, uzay imalat sanayinin satışları 2016 yılında 8,2 milyar euroyu buldu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin