İstanbul Arel Üniversitesi

Dilan Hür

İstanbul Arel Üniversitesi

Vakıf üniversitelerini tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün sizlerle İstanbul Arel Üniversitesinin öğrencilere sunduğu imkânları paylaşacağız.

İstanbul Arel Üniversitesi, Kemal Gözükara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 18 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuş bir vakıf üniversitesi. Üniversite; Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Mimarlık, Güzel Sanatlar, İletişim ve Tıp Fakültesi olmak üzere 6 fakülte, Sağlık Bilimleri, Uygulamalı Bilimler ve Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 3 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 Enstitüden oluşuyor. Çift anadal, yandal imkânları, Erasmus öğrenci değişim programı ile yurtdışındaki üniversitelerle yürüttüğü projeleri, öğrencilerine sağladığı staj, iş olanakları ve kesintisiz burslar Arel Üniversitesinin özellikleri arasında.

Üniversite yerleşkeleri

İstanbul Arel Üniversitesinin; Tepekent, Sefaköy yerleşkeleri, Yenibosna Spor ve Kültür Kompleksi olmak üzere 2 kampüs, 1 spor ve kültür kompleksi olmak üzere toplamda 3 yerleşkesi bulunuyor.

Tepekent Yerleşkesinde 4 yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokullar bulunuyor. Aynı zamanda Tepekent yerleşkesinde; mühendislik atölyeleri, kapalı ve açık yüzme havuzları, Sağlık ve Kondisyon Merkezi, elektrik-elektronik, endüstri ürünleri, inşaat, makine laboratuvarları, moleküler biyoloji, genetik ve kimya laboratuvarları, beslenme ve diyetetik laboratuvarları, fizyoterapi laboratuvarları, araştırma laboratuvarları, enzim laboratuvarları, kuluçka merkezi, gençlik ofisi bulunuyor.

Sefaköy Yerleşkesinde 2 yıllık eğitim veren Meslek Yüksekokulu, yüksek lisans ve doktora programlarının yer aldığı enstitüler bulunuyor.

Yerleşkede; elektrik-elektronik, konfeksiyon-moda, moda-tasarım, kuyumculuk-takı tasarım, mutfak sanatları, drama atölyeleri ve araştırma, fizyoterapi, uçak teknolojisi, bilgisayar, optik, anestezi ve tıbbi analiz, kurgu, ilkyardım laboratuvarları da yer alıyor.

İstanbul Arel Üniversitesi
Öğrenciler laboratuvarda analiz yapabiliyorlar.

Yenibosna Spor ve Kültür Kompleksinde; yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 600 seyirci kapasiteli ve çok amaçlı tenis, voleybol, basketbol, hentbol salonu, step ve aletli kondisyon salonları, konferans/tiyatro salonu ve fuaye alanı, sergi salonu ve kafeterya bulunuyor.

Burs imkânı

İstanbul Arel Üniversitesinde; Başarı, Sanata ve Yeteneğe Destek, Spor ve İlk Üç Tercih adı altında burslar veriliyor.

İlk 10.000’de yerleşen ve en az GNO 3.50 not ortalamasıyla mezun olacak öğrenciler İstanbul Arel Üniversitesi bünyesinde ücretsiz yüksek lisans ve çift anadal programları için “Başarı bursu” kapsamında ücret ödemiyorlar.

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı ile Moda ve Tekstil Tasarımı bölümlerinin sınavlarına giren, sınavda başarılı olup kesin kaydını yapan bütün öğrencilere %50 “Sanata ve Yeteneğe Destek Bursu” veriliyor.

Üniversite yönetimince kabul edilecek spor branşlarından, milli olmuş sporculara mütevelli heyetinin belirlediği oranda spor bursu veriliyor.

ÖSYM Yerleştirme Puanı ile İstanbul Arel Üniversitesini ilk üç sıradan birinde tercih eden öğrencilere ise %10 burs uygulanıyor.

Arel’de yaşam

İstanbul Arel Üniversitesinde öğrenciler villa tipi öğrenci evlerinde kalabiliyorlar. Bu öğrenci evlerinde öğrencilere; televizyon, internet, temizlik-tamirat, çamaşır, ulaşım, merkezi ısıtma, sağlık, güvenlik ve depo hizmetleri veriliyor.

İstanbul Arel Üniversitesi
Öğrenciler okulun sportif faaliyetlerinden yararlanabiliyor.

Üniversite de öğrenci kulüpleri çalışmaları ise Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Öğrenci Kulüpleri ve Liderlik Ofisi tarafından yürütülüyor. Üniversite bünyesinde 37 kulübü barındırıyor. Bu kulüpler arasında Hukuk ve Adalet Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Psikoloji Kulübü, Gastronomi Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Türk Kızılay Kulübü de yer alıyor.

Üniversitede öğrenciler için bir spor merkezi bulunuyor. Bu merkezde 300 kişilik kapalı bir spor salonu, yüzme havuzu, fitness salonu, pilates ve yoga salonu, masa tenisi ve satranç alanları bulunuyor. Bu merkezde 40 adet duş 100 adet soyunma dolabı ve kafeterya bulunuyor. Spor merkezi 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

İstanbul Arel Üniversitesi
Mimarlık ve Mühendislik bölümü öğrencileri için atölyeler mevcut.

Kariyer Merkezi ile iş ve staj olanakları

Çift anadal ve yandal imkânı ile başarılı olan öğrencilerine tercihlerine göre ikinci bir eğitim-öğretim dalında lisans diploması ve yan dal sertifikası almalarını sağlayan Arel Üniversitesi tüm öğrencilerini Kariyer Merkezi (ArelKam) ile üniversite sonrası işe yerleştirme olanakları sunuyor. 2500’ün üzerinde çözüm ortağı ile danışmanlık hizmetlerini yürüten ArelKam öğrencilerine doğru kariyer planlaması yapabilmeleri için eğitim-öğretim süresinde staj ve iş imkânları yaratıyor.

Arel Üniversitesinin Erasmus+ kapsamında toplam 22 AB üyesi ülke’de bulunan 102 üniversite ile 43 ayrı bölümü kapsayan toplam 225 anlaşması bulunuyor.

Diploma Eki Etiketi ödülüne sahip

Arel Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından yükseköğretim kurumlarına verilen, yükseköğretim kurumlarının kalitesini ve saygınlığını artıran, kurumlara uluslararası güvenilirlik sağlayan bir belge olan Diploma Eki Etiketi ödülünü 2013’te alıyor. Böylece yurt dışında eğitim ya da iş hayatına devam etmek isteyen öğrenciler kolaylıkla işlemlerini gerçekleştirebiliyor.  Diploma Eki Etiketi, Arel Üniversitesi mezun öğrencilerine direkt ve ücretsiz olarak İngilizce olarak veriliyor.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin