Zeytini ”sinek” vurdu

”Zeytin sineği” ve ”mantar hastalığı” sebebiyle Erdek ilçesinde sofralık zeytinin rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 60 düşüş olması bekleniyor.

Balıkesir’in Erdek ilçesinde zeytin sineği ve mantar hastalığı nedeniyle zeytin rekoltesinde düşüş yaşandı. Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yetkililerinin yaptığı açıklamada, zeytin sineği ile mantar hastalığına karşı ilaçlama çalışmalarıyla büyük mücadele yürütülmesine rağmen, bu yıl hasat edilen üründe geçen yıla nazaran yüzde 60 azalma olduğu dile getirildi.

Erdek Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin uyarı sistemlerini sürekli kontrol ederek, sinek ve güvelere karşı doğru zamanda ve doğru ilacın kullanılması için çiftçilere anlık mesaj attıklarını kaydeden kooperatif görevlileri, bu olumsuzluklara rağmen kooperatif ortaklarının zeytin sineği vuruğu ve hastalıklı zeytinleri titiz bir şekilde ayırarak kooperatife hastalıklı olmayan zeytinleri teslim etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Sofralık zeytin üretiminde yaşanan olumsuz gelişmeleri değerlendiren Bülent Özgü, bu yıl zeytin çiçek açtığında yaşanan aşırı yağışların zeytinin oluşumunu engellediğini ifade etti. Zeytin sineği ile bu yıl havadan ve yerden ilaçlama yapılmasına rağmen zeytin sineğinin tam olarak bertaraf edilemediğini öne süren Özgü, ani ısı değişiminin de zeytinde mantar hastalığına adeta davetiye çıkardığını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin