Erdoğan’ın imzasıyla yurt dışında propaganda yasak

0
Erdoğan’ın imzasıyla yurt dışında propaganda yasak

Son günlerde Avrupa’da Türk Bakanlarına uygulanan giriş yasakları ve toplantı iptalleri kamuoyunda tepki ile karşılanıyor. İktidar ve muhalefeti yasaklar konusunda ilgili ülkeleri demokratik olmamakla eleştiriyor. Yapılmak istenen yurt dışı referandum çalışmalarının yasal mevzuatta dayanağı nedir?

Ülkemizde, cumhurbaşkanı, milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halk oyuna sunulmasında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleri uygulanmaktadır.

22 Ocak 2008 tarihinde TBMM Başkanlığı’na (o dönemde başbakan olan) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve 24 bakanın imzalarının yer aldığı bir Kanun Tasarısı sunuldu. Kanun tasarısı ile  Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un çeşitli maddelerinde değişiklikler yapılması teklif ediliyordu.

Kanun tasarısı 13.03.2008 tarihinde Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Böylece “Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” adıyla (5749 sayılı kanun) 22.03.2008 ‘de 26824 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girdi. İşte bu 5749 sayılı kanunun 10. Maddesi ile, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a eklenen maddeler arasında öyle bir madde var ki,  AK Partili bakanların son günlerde yurt dışı seçim propagandalarının iptalleri konusunu da yakından ilgilendiriyor.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a dönemin hükümetinin tasarısı ile eklenen 94/A maddesinin son fıkrası;  “Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz.” hükmünü getirerek, yurt dışında seçim propagandası yapılmasını açık bir şekilde yasaklamıştır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin