Çankırı’da 8,5 milyon yıllık fosil bulundu

Çankırı’da Çorak Yerler Kazı Alanı’nda yapılan çalışmalarda 8,5 milyon yıllık olduğu iddia edilen gergedan kafatasının fosili bulundu.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında Çankırı Çorak Yerler Kazı Alanı’nda kazı çalışması gerçekleştirildi. Yapılan kazıda bulunan bir fosil incelemeye alındı. Fosilin, 8,5 milyon yıllık bir gergedan kafatası olduğu iddia ediliyor.

Bulunan fosille ilgili açıklamada bulunan Erol, “En çok bulunan, en yaygın bulunan gergedanların bu çevrede çok fazla yaşadığını düşünüyoruz. Burası eskiden sulak bir alanmış o yüzden bu bölgede fazla sayıda yaşamış olabilir. Gergedanın pek çok parçasını bulduk. Bu yıl kazı çalışmalarında 140 parça fosile ulaştık. Bunlardan en önemlisi ise gergedan kafatası” şeklinde konuştu.

”8,5 milyon yıllık fosil”

Erol açıklamasının devamında, “Türünün en büyük en iri olan gergedanlarından şu anda sadece kafatasını bulabildik. Çıkarıp laboratuvara alındı orada inceleme işlemleri yapılacak. Çalışmalar gelecek sezon kaldığı yerden devam edecek. Gergedan üzerinde Ege Üniversitesi’nden bir hocamız bilimsel çalışmalar yapacak. Daha sonra birlikte bunları yayımlayacağız. Çalışmalar sonucunda fosil, müzeye teslim edilecek. Fosilin 8,5 milyon yıllık olduğu tahmin ediyoruz. Çok daha önemli türler de var burada. Özellikle müzede sergilenen kılıç dişli kaplan var. Çorak Yerler çok yoğun fosil yatağının bulunduğu yer burası. Bugün alanı kapattık. Bayram sonrasında laboratuvarda bir süre daha devam edeceğiz. Sonra gelecek yıl çalışmalar kaldığı yerden devam edecek” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin