Alman Bild gazetesinden Türkçe başlık: “Atatürk olsa ‘hayır’ derdi”

0
Alman Bild gazetesinden Türkçe başlık:

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden olan Bild, Almanca ve Türkçe olarak “Türkiye’de referandum:Atatürk olsa ‘hayır’ derdi” başlığını kullandı. Aynı başlık hem gazetenin web sayfasında hem de basılı gazetede yer aldı.  

Gazetenenin web sitesinde Türkçe başlığa tıklandığında, haber metninin tamamına Türkçe olarak da ulaşmak mümkün. Bild Gazetesi, Essen Üniversitesi Türkiye uzmanı Burak Çopur’un, “Atatürk yaşasaydı hayır derdi, çünkü o otoriterdi fakat totaliter değildi.” sözlerine yer verildikten sonra “Atatürk, bazıları oldukça sert olan bazı uygulamalarıyla ilk demokratik reformları hayata geçirmiş, ayrıca din ve devlet işlerini birbirinden ayırmıştı. Erdoğan’ın reformlarıyla bunlar tersine çevrilmek isteniyor” ifadesi kullanıldı.

Gazetede yer alan haberde, Almanya’da yaşayan 1,4 milyon kadar Türk seçmenin de referandumda oy kullanabileceği belirtildikten sonra

“BILD Alman ve Türk okurları için; referandum konusunun ne olduğunu, seçim sürecinin nasıl işlediğini ve yaşasaydı eğer Mustafa Kemal Atatürk’ün neden Erdoğan’ın planlarına karşı oy kullanacağını açıklıyor…” ifadelerine yer verildi.

Haberin devamında Türkiye’deki referandum sürecine, anayasa değişikliğinin içeriğine ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

Alman Bild gazetesinden Türkçe başlık: "Atatürk olsa 'hayır' derdi"

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin