Muğla’da Ağaç Bayramı Etkinliği

0
ağaç ormanı

Muğla’da Dünya Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında ağaç bayramı etkinliği yapıldı

Şehit Mehmet Çetin Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen törenin ardından öğrenciler, protokol üyeleri, askerler ve polisler okul bahçesinde fidan dikti. Okul bahçesine 9 ayrı türde Bin 200 adet orman ağacı ve süs bitkisi fidanının dikimi gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında herkesin ormancılık gününü kutlayan Vali Amir Çiçek, Muğla ilinin orman varlığı açısından oldukça zengin bir il olduğunu belirterek, bu zenginliğin kıymetinin bilinmesi gerektiğini kaydetti. Muğla Valisi Çiçek, ormanın sözde değil özde sevilmesi gerektiğini söyledi.

Törende konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, 21 Mart Dünya Ormancılık Gününün anlamı konusunda bilgi verdi. 21 Mart’ın kuzey yarımkürede baharın güney yarımkürede ise sonbaharın başlangıcı kabul edildiğini belirten Bölge Müdürü Çelik, 1975 yılından bu yana 21 Mart’ın ülkemizde Orman Haftası ve Ağaç Bayramı olarak kutlandığını kaydetti. Türkiye’nin ve Bölge Müdürlüğünün orman varlığı konusunda bilgi veren Mehmet Çelik, “Bir ülkenin orman varlığı açısından zengin olabilmesi için yüz ölçümünün en az yüzde 35 i orman olmalıdır. Ancak bu rakam bizde hala yüzde 28’lerde bulunuyor. Orman teşkilatı olarak ülke genelinde amacımız, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’te orman varlığımızı yüze 30’a çıkarmaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Ormancılık Haftası kapsamında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Satranç Turnuvası ve Slogan Yarışması dallarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Muğla Valisi Amir Çiçek verdi. Daha sonra günü anısına hep birlikte toplu fotoğraf çektirildi.

Salondaki törenin ardından okul bahçesinde Muğla Valisi Amir Çiçek, Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, il protokolü, öğrenciler, askerler, polisler ve katılımcılar fidan dikti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin