Akropol, Parthenon, Panagia, Cami

Kuzeyden Atina ve Akropolis
Kuzeyden Atina ve Akropolis. Eylül 1687'de Venedikliler tarafından Parthenon'un bombardımanı. Kaptan Verneda tarafından çizim (1695).

Parthenon MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde Yunanlar tarafından inşa edilir. Pers saldırılarında büyük zararlar gören tapınak pek çok defa yeniden restore edilir

6. yüzyılda Parthenon, Hristiyanlar tarafından Bakire Meryem`e (Panagia) adanan bir kiliseye çevrilir. Atina 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından savaşsız fethedilir. Akropoldeki kilise 1458 yılından itibaren cami olarak kullanılmaya başlanır.

1687’de Türkler Parthenon’u cephanelik olarak kullanırken, bina Venedik gemileri tarafından bombardımana tutulur. Patlamalar, tapınağa ciddi biçimde zarar verir. Bir Venedik topunun cephaneliğe isabet etmesi sonucu antik yapının merkezi, pek çok sütunu ve frizi yok olur.

atina
Gravür II : F. Lebel

Ortası tamamen çöken Parthenon’un içine bu kez de 1700 yılında antik yapıya mimari uyumu sağlanan küçük bir cami inşa edilir.

Atina 371 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış. Evliya Çelebi 1667-1670 arasında Atina’yı ziyaret etmiş ve şehirde dört cami, yedi mescit, bir medrese, üç mektep, iki han ve üç hamam olduğunu yazmış.

1829 Yunan İsyanı sırasında Yunanlar tarafından Türklere karşı savunma amaçlı olarak da kullanılan Parthenon’un içindeki küçük cami 1844’de Yunanlılar tarafından yıkılır. Sürekli saldırılarla yıkılan, tahrip edilen Akropol’de şu sıralar yoğun bir restorasyon çalışmaları sürdürülmektedir.

gazeteistanbul / Ömer Asan

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin