Afete hazır Türkiye için gençlere eğitim

0

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile AFAD işbirliğinde gerçekleştirilen “Afete Hazır Türkiye Eğiticilerin Eğitimi”nin 19. Programı Kahramanmaraş’ta gerçekleştiriliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde gerçekleştirilen “Afete Hazır Türkiye Eğiticilerin Eğitimi”nin 19. Programı Kahramanmaraş’ta düzenleniyor.

Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü ile AFAD tarafından hayata geçirilen ”Afete Hazır Türkiye Eğitimcilerin Eğitimi” projesiyle gençler, afetlerin ilk 72 saatinde yapmaları gerekenler hakkında eğitimler alacak.

Kahramanmaraş Gençlik Merkezi’nde 27 Şubat’ta başlayan program ile AFADEM eğitmenleri tarafından katılımcı gençlere; afetlerle mücadelede temel bilgiler ve kavramlar, afet bilinci ve kültürü, afet hazırlıklarında toplumsal güç birliği, yaşam çevremizdeki riskler ve risklerin azaltılması, zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan risklerin önlenmesi, afetlerin ilk 72 saati için hazırlık, aile afet planı, afetler öncesi, sırası ve sonrasında uygulanması gereken doğru davranış şekilleri, basit arama kurtarma ve triaj konularında eğitimler verilecek.

Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afet öncesi, afet durumunda ve sonrasında yapılacak doğru davranışların topluma kazandırılmasında rol alacak gönüllü eğitmenlerin yetiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “Afete Hazır Türkiye Eğiticilerin Eğitimi” sonunda başarılı olanlar “Temel Afet Bilinci Eğitmeni Sertifikası” alarak AFAD’ın eğitmen havuzuna dâhil olmaya hak kazanacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin