Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı: 49 ölü

0

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda ölü sayısının 49’a yükseldiği ve çok sayıda yaralının olduğu açıklandı. Dünya kamuoyunun gündemini sarsan saldırı, büyük bir tepkiyle karşılandı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda ölü sayısı yükselmeye devam ederken yeni detaylar geliyor. El Nur ve Line Wood Mescidi’ne düzenlenen saldırıda ölü sayısının 49’a yükseldiği açıklandı. Polis, yaralıların Christchurch Hastanesine kaldırıldığını duyurdu. Şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Yeni Zelanda Polisi Müslümanları camiye gitmemeleri konusunda uyardı. Polis, 1’i kadın 4 saldırganın yakalandığını duyurdu. Saldırı, dünya genelinde büyük bir tepkiyle karşılandı.

Saldırıyı canlı yayınladı

Adının Breton Tarrant olduğu iddia edilen saldırgan, saldırıyı sosyal medyadan canlı yayınlayarak katliam görüntülerini paylaştı. Facebook kısa süre içinde videoyu yayından kaldırdı. Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, Christchurch şehrinde iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 49’a yükseldiğini açıkladı. Bush, şehirdeki tüm camilere, ikinci bir emre kadar kapılarını kapatmaları çağrısında bulundu. Ayrıca, diğer açıklamaların aksine, sadece bir bombalı aracın bulunduğunu da söyledi.

”Detaylı planlanmış bir terör saldırısı”

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, Christchurch şehrinde 2 camiye düzenlenen terör saldırısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Soruları cevaplayan Ardern, saldırının çok detaylı planlanmış bir “terör saldırısı” olduğunu söyledi. Saldırganlardan birinin Avustralya asıllı olduğunu ve Avustralya istihbaratının arananlar veya terör listesinde olmadığını söyleyerek, “Böylesine bir şüpheye yol açacak davranışlarda bulunmadıkları için istihbarat birimlerinin şüpheli listesinde olmadıklarını söyleyebilirim” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ise, “Bu son derece güç zamanda Yeni Zelanda halkı ve yetkilileri ile tam bir dayanışma içerisinde olduğumuzu ve terörle mücadele alanındaki işbirliğimizin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ederiz” dedi.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin