“Türkçe” öğrenerek hayata tutunuyorlar

0

Bingöl’de bir okulda açılan Türkçe kursunda eğitim gören her yaştan Suriyeli kadınlar okuma yazma öğrenerek hayata tutunuyor.

Türkçe kursuna gelenlerden Suriyeli Hamide Sadık (36), savaştan sonra sığındığı Türkiye’de, Türkçe öğrenip tekrar eczacılık mesleğini yapmak istiyor.
Bingöl’de ‘Okul Hayat Olsun’ projesi kapsamında 2 ay önce Cumhuriyet İlkokulu’nda açılan Türkçe okuma yazma kursunda, savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan birçok Suriyeli eğitim görüyor.

Okuma yazma kursunda eğitim görenlerden biri olan Suriyeli Hamide Sadık, ön lisans eczacılık okuduğunu ve Suriye’de yaklaşık 10 yıl boyunca çalıştığını söyledi.
Suriye’de çıkan savaşın ardından Türkiye’ye geldiği ve Bingöl’e yerleştiklerini belirten Sadık, 5 kızıyla birlikte 3 yıldır burada yaşadığını belirtti.

Kızlarının geleceği için burada Türkçe öğrenip bir eczanede mesleğini icra etmek istediği kaydeden Sadık, “ Yaklaşık 3 yıldır Bingöl’de 5 kızımla yaşıyorum. Suriye’de eczalık okudum. Orada bir eczanede 10 yıl boyunca çalıştım. Savaş başladıktan sonra evimiz bombalandı ve sokaklarda kaldık. Savaşın ardından köyümüze yerleştik ama orada da kalamadık ve Türkiye’ye geldik. Kızlarımın geleceği için buraya geldik. Kızlarımı burada okula gönderdim, Türkiye’de olmaktan çok mutluyuz. Merkezde oturduğumuz mahallede bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda 2 ay önce Türkçe öğrenme kursu açıldı. Kursa gelmeden önce Türkçe bilmiyordum, kursa başladıktan sonra Türkçe yazmaya ve yavaş yavaş konuşmaya başladım. Türkçeyi öğrenmek istiyorum çünkü Suriye’de yaptığım eczacılık işini burada yapmak istiyorum” diye konuştu.

Suriyeli birçok kadının kursa geldiğini ve mesleğini tekrar yapmak için eğitim gören Suriyeli kadınların daha çok bu kurslardan yararlandığını kaydeden Okul Müdürü Aydın Başoğuz ise, “Okulumuzun bulunduğu bölgede Suriye’den gelen birçok aile var. Buraya gelen ailelerin daha önce kendi çocukları için kurs talebi olmuştu. Buna yönelik geçtiğimiz yıl özel bir sınıf açtık. O öğrenciler okuma yazma öğrendi, sonra ilkokula devam etmeye başladı. Okulumuz ‘Okul Hayat Olsun’ projesi kapsamında pilot okul konumunda. Velilerin talebi olunca da onlar içinde bu Türkçe kursu açtık ve Allah’a şükür iki ayda çoğu okuma yazmaya geçti” diye bilgi verdi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin