Türk iş adamlarına Senagal’den yatırım daveti

yatırım daveti

Senegal Büyükelçiliği Müsteşarı ve İktisadi Ofis Şefi Cheikh Diallo, Türk iş adamlarını yatırım yapmaya davet etti.

Senegal Büyükelçiliği Müsteşarı ve İktisadi Ofis Şefi Cheikh Diallo, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret ederek Türk iş adamlarını yatırım yapmaya davet etti. Baran, ”Ankara ile olan ticaret 50 milyon dolar civarında. Bu rakamın birkaç yıl içinde aşılıp 1 milyar dolara kadar çıkabileceğine inanıyorum” dedi.

Senegal ekonomisi hakkında ayrıntılı bilgi veren ve Senegal’in bölgeye giriş ve hitap ettiği geniş bölge açısından önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Diallo, ”Yatırımcılar sadece Senegal’e değil, diğer pazarlara da gelmiş olacaklar. Ekonomimiz bu yıl yüzde 7,2 oranında büyüdü. Enflasyon oranımız sadece yüzde 1” ifadelerini kullandı.

“Ticaretin yüzde 113 oranında arttı”

Diallo, Türkiye-Senegal ilişkilerinin özellikle son zamanlarda mükemmel düzeyde olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 113 oranında arttığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 yılındaki Senegal ziyareti sırasında iki ülke arasında kayda değer bir ticaret olmadığını, 250 milyon dolar ticaret hacmi hedefinin ortaya konulduğunu ve gerçekleştirildiğini hatırlatan Diallo, ”Sayın Cumhurbaşkanı, 28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında iş adamlarıyla birlikte Senegal’deydi. Ticaret hacminin 400 milyon dolara çıkarılması talimatını verdi” dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu 400 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefinin gerçekleşmesi için ATO olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Ankara’nın savunma sanayi, sağlık turizmi ve medikal sanayindeki başarılarından söz eden Baran, Senegal ile pek çok alanda iş birliği yapılabileceğini söyledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin