Tükiye’de transeksüel olmak

LGBTİ İnsan Hakları Savunucusu Bihter Karal ile Türkiye’de farklı cinsel kimlikler üzerine yaptığımız söyleşide hem toplumun bakış açısı hem de transların yaşadığı sorunlar üzerine konuştuk.

Yaklaşık 15 yıldır LGBTİ aktivisti olan Bihter Karal, “Türkiye’de bugün LGBTİ mücadelesi politik bir mücadeledir” diyerek örgütlenmenin öneminden bahsetti. Karal ile LGBTİ mücadelesine dair söyleştik.

Kendinizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 15 yıldır LGBTİ hakları için çalışıyorum. Aynı zamanda alanın öznesiyim. Transeksüel bir kadınım. Türkiye’de geçiş süreci, seks işçiliği konuları aktivizm yaptığım alanlar. Türkiye’de yaşayan trans bireylerin yaşadıkları hak ihlallerini izleme, raporlama ve belgeleme çalışmalarını yürüttüm. Kısaca böyle.

Transeksüellik nedir?

Bir kişinin transeksüel olma hali dünyaya atanmış cinsiyetini reddeden yani ruhu ile bedenin bütünleşmeme halidir diyebiliriz.

Bedensel bir dönüşüm ayrıca duygusal da bir dönüşüm müdür?

Bu duygusal dönüşümden kasıt, kişinin neye yöneldiği ya da neyi istediği neyi arzuladığı ise eğer, tabiki de öyle. Yani kendimden örnek vermem gerekirse ben transeksüel bir kadınım ama heteroseksüel bir transeksüel kadınım. Benim yönelimim karşı cinsim.

Farklı bir kimlikte olmak size göre politik midir?

Her bireyin duruşu politik bir duruştur. Türkiye’de bugün LGBTİ mücadelesi politik bir mücadeledir. Çünkü yaşanan hak ihlallerinin yasal güvenlik altına alınmamasıdır. Bugün Türkiye’de yasal düzenlememiz toplumsal normlar açısından ikili cinsiyete göre belirlenmiş yasal süreçlerdir. Bu nedenle suçlayıcı yasalar karşısında suçlu duruma düşürülmek de politik bir zemindir. Bir örnek vermek istiyorum. Mesela, Hande Kader’in yakılması! Hatırlarsanız Özgecan Arslan yakıldığı zaman Türkiye ayağa kalktı. Bütün medya günlerce haberi verdi ki doğru olan da buydu. Birlik beraberlik, yaşanan bu korkunç olaylara ses çıkarmak çok değerli. Peki Hande Kader yakıldığında üstelik tecavüze uğrayarak yakıldığında neden Türkiye ona da sahip çıkmadı? Birkaç ünlü ve birkaç bağımsız aktivist dışında kimse ses çıkarmadı. Hande Kader’in fail ve failleri yakalanmadı bile, bu da yaşanan diğer olaylarda faillere güç sağlıyor.

LGBTİ dernekleri LGBTİ bireylerin haklarını yeteri kadar koruyabiliyor mu?

Örgütleşme, örgüt olma durumu çok önemli ve değerli. Çünkü eğer siz özellikle lobicilik çalışmalarına kamu kurumlarına karşı eğer bir mücadele yürütüyorsanız örgüt olmanız ve tüzel kişiliğe sahip olmanız çok önemli. Bağımsız da olabilirsiniz ama bir örgütün tüzel kişiliği kadar etkili olamıyorsunuz.

Haber: Merve Tanrıkulu

video link:

2 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin