Seyhan Belediyesi’nden 42 milyon 440 bin liralık yatırım

Seyhan yatırım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Seyhan Belediyesi’nin 42 milyon 440 bin lira toplam değerindeki toplu açılış ve temel atma törenine katıldı

Kılıçdaroğlu, “Meydanlarda verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu Zeydan başkan gösterdi” dedi. Toplu açılış töreninde yapılan yatırımlar ile ilgili bilgi veren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, borçlu aldıkları belediyede hiçbir ek kaynak yaratmadan borçların tamamını ödeyip hizmet yaptıklarını belirtti. Karalar, “Bugün burada birkaç hayırlı iş yapıyoruz. Mahalle merkezi değil şehir merkezi açıyoruz. Düğün salonları pahalı, çok daha ucuza burarda düğün yapacaksınız. Kimse aç yatmasın diye aşevi açıyoruz. Şehit Fatih Yeniay kardeşimizin ismini verdik mahalleye. Genel Başkanımızın hayalindeki projeyi gerçekleştirdik. Hiç kimse yatağa aç girmesin diye aile sigortası projesi sunduk. Bugün bin 500 aileye Seyhan Halk Kart dağıtacağız. Şakirpaşa, Ova, Onur ve Uçak mahalleleri ortasında 10 bin metrekare alanda mega spor tesisi açacağız. 2 kreş 2 taziye evi açıyoruz. Ve yaptığımız binaların tamamında yeşil enerji kullanıyoruz. Kendi enerjisini kendi üretiyor. 20 bin kişinin çalıştığı yeni sanayide ara elaman ihtiyacını karşılayacak yer verdik ciddi bir eksiği giderecek” ifadelerini kullandı.

“Barış olsun, huzur olsun istedik”

Seyhan yatırımCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de barış ve huzurun olmasını istediklerini ifade ederek, “Bu memleketten huzur olsun, barış olsun dedik. Dünyanın en güzel memleketinde yaşıyoruz. Bu güzel ülkede hep beraber barış içerisinde, huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Ve bunun mücadelesini veriyoruz. Biz iktidar olursak sözüm söz asgari ücret bin 500 lira olacak dedik. Vatandaşımız takdir etmedi. Dedi ki; ‘bekleyin bunların sözleri var önce bu sözlerini yerine getirsinler’ Biz nerede CHP’li bir belediye var ise orada asgari ücret bin 500 lira oldu. Şimdi asgari ücretin üstünde. Yine sözüm vardı bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, hiçbir ailenin geliri 600 liradan aşağı olmasın. Aile sigortası olsun, her evde huzur olsun, her evin aşı her evin işi olsun. Bütün belediyelerimiz sırayla uyguluyorlar. Şimdi Zeydan Başkanımız başladı burada hiçbir ailenin geliri 600 liranın altında olmayacak. Meydanlarda verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu Zeydan başkan gösterdi. Bu güzden huzur içerisindeyim. Diyorlardı ki ya parayı nereden bulacaksın? Kul hakkı yemezsen, para var arkadaşlar. Türkiye zengin bir ülkedir. Siyasetçi cebini değil, vatandaşı düşünür ise parası vardır. Her türlü imkanımız vardır” dedi.

Seyhan Halk Kart ile 1500 aileye düzenli yardım

Seyhan yatırımToplu açılış ve temel atma töreninde Seyhan Halk Kart’ın tanıtımı ve dağıtımı gerçekleştirdi. Maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 1500 aileye “Seyhan Halk Kart” verildi. İhtiyaç sahibi aileler böylelikle her seferinde belediyeye veya herhangi bir yere başvuru yapmadan düzenli gıda ve giyim yardımlarından yaralanabilecek. Uygulamada aylık geliri 600 Türk Lirası altında olan aileler yararlanabilecek.

Havanın yağışlı olmasına karşın açılış törenine binlerce Adanalı katıldı.

Açılışı ve temeli atılan tesisler

Adana’da ilk defa uygulaması yapılacak olan yerlerden ilki mahalle merkezi oldu. Bey ve Barbaros mahallerine hizmet verecek mahalle merkezinde düğün salonu, aşevi, gençlik merkezi, meslek edindirme kursları ile ASKİ tahsilat ve abone merkezi bulunuyor. Mahalle merkezi 2 bin 300 metrekare alan üzerine kurulu durumda.

Adana’nın en kapsamlı spor kompleksini ilçesine kazandıran Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Şakirpaşa Mahallesi’nde yaptırdığı tesis 10 bin metre kare alan üzerine kurulu. 200 bin kişinin yaşadığı 4 mahallenin tam ortasında bulunan tesiste 2 bin metrekare kapalı alan bulunuyor. Şakirpaşa Spor Kompleksi’nde spor salonunun yanında, tenis kortu, suni çim futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu, kaykay pisti, uzun atlama havuzu, 375 metre uzunluğunda tartan kauçuk atletizm ve yürüyüş parkuru ile gençlerin spor sonrası dinlenmeleri için 250 metrekare kapalı alan içerisinde kapsamlı bir kütüphanenin olduğu bir kafeterya bulunuyor.

Kısa adı GENÇMER olan Engelli Spor Merkezi’nin de temeli atıldı. Engelli Spor Merkezinde; paralimpik spor akademisi, spor okulu, fizik tedavi merkezi, kültür sanat atölyeleri, etüt merkezi bulunmakla birlikte, bireysel gelişim desteği, mesleki eğim, aile eğimi gönüllülük programı ve farkındalık ligleri üzerine çalışmalar ve eğitimler verilecek.

Seyhan ilçesinde Gürselpaşa ve Tellidere mahallelerinde 2 kreş açıldı.

70 bin metre kare üzerine kurulacak olan yeni belediye merkez şantiyesinin de temeli atıldı. Şantiye içerisinde günlük bin 600 ton asfalt üretebilen yeni bir asfalt plenti de bulunuyor. Bu plentle birlikte Seyhan Belediyesi 2. asfalt şantiyesine ve günlük 2 bin 600 ton asfalt üretme kapasitesine sahip olacak.

Uygulama merkezi ile birlikte Adana’da istihdama katkı sağlanması amaçlanıyor.

Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi ile birlikte hayata geçirilen projede kalifiye elaman yetiştirilecek. Özellikle sanayi alanında ihtiyaç duyulan ve işverenin bedelli olarak eğitmek durumunda kaldığı elemanların eğitimi sağlanacak.

Adana’ya yeni taziye evleri ve muhtarlık binaları kazandıran Seyhan Belediyesi 10’uncu taziye evini açtı. Geniş bir alanda yapılan binaların en büyük özelliği ise enerjisini güneşten alıyor alması.

Meydan Mahallesi’nde 6 katlı çok amaçlı hizmet binasının açılışı da gerçekleşti. Belediye tarafından kamulaştırması yapılan binada; ağız ve diş sağlığı merkezi, fitness merkezi, Kadınlar için meslek edindirme merkezi, inovasyon merkezi ve gençlik merkezi bulunuyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin