“Savaşın ortasında savaş filmleri çekmeye başladım”

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne katılan dünyaca ünlü yönetmen Bosna Hersekli Danis Tanovic, savaşın ortasında savaş filmi çekmeye başladığını söyledi.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali, film gösterimleri, senarist, yönetmen ve yapımcı söyleşileriyle devam ediyor. Dünyaca ünlü yönetmen Bosna Hersekli Danis Tanovic, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bosna Herkes’te yaşanan savaş ile ilgili açıklamalarda bulunan Tanovic, kamerasını eline aldığı ve ilk kez savaş filmi kaydetmeye başladığı yıllarda öğrenci olduğunu söyledi. Tanovic, filmlerinde müzik kullanmaması konusunda ise tercihi seyircilere bıraktığını belirtti.

“Saray Bosna’daki savaşın ortasında çekimler yaparak başladım”

Danis Tanovic, festivallerin önemine dikkat çekerek, bu tür organizasyonların gerçek anlamda sanatsal filmleri izlemek için büyük bir şans olduğunu söyledi. Savaş başladığında Saray Bosna’da film okulunda öğrenci olduğunu söyleyen Tanovic, film yapımcılığını ticaret olarak görmediğini vurguladı. Tanovic, “Ülkemde savaş başladığında ben film okulu öğrencisiydim. Kamerayı elime alıp savaşla ilgili çekimlere savaşın ortasında başladım. Dolayısıyla film yapımcılığını hiçbir zaman ticaret olarak görmedim. Ben bunu bir iş olarak değil, sanat olarak görüyorum” dedi.

“Filmlerdeki müzikleri seyircilere bırakıyorum”

Filmlerindeki müzik tercihini seyircilere bıraktığını ve genelde müzik kullanmadan film çektiğini kaydeden Tanovic, “Filmlerimde, çok fazla müzik kullandığımı söyleyemem. Ben bazı hikayeleri anlatırken müzik kullanmayı seviyorum. Müziğin duygu vermesi gerektiğine inanıyorum. Filmde kullanılacak film yönetmenin tercihine bağlı. En doğru ya da en iyi müzik göreceli bir kavramdır. Haliyle ben de filmlerimde bu tercihi seyircilere bırakıyorum. Örneğin bana gelen senaryolar 5 farklı yönetmene gitseydi herkes bu filmi farklı perspektifle çekerdi ve farklı müzik tercihleri olurdu. Bu tamamen yönetmenin tarzıyla alakalı bir durum” ifadelerini kaydetti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin