Sarımsak ve limon fiyatlarında artış!

0

Adana’da halde 15 ile 18 lira arasında fiyatı olan sarımsak, pazarlarda 30 liraya satılıyor. Bahçede kilosu 1,5 ile 2 liraya alınan ve 8 ay soğuk hava depolarında bekletilen yatak limonu da pazarda 10 liraya satılıyor. 

Türkiye’nin limon üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan Adana’da geçen Aralık ayında bahçede 1 buçuk TL’ye satın alınan limon ise, 8 ay boyunca soğuk hava depolarında bekletilerek Ağustos ayında halde 6,5 ile 8 lira arasında satılmaya başladı.

Temmuz ayında 20 kiloluk yatak limon kasası 70-80 TL arasında alıcı bulurken, şu anda pazarcılar 20 kiloluk limon kasasını 160 TL’den alıyor. Bir ay içinde yüzde 100 oranında zamlanan limonun fiyatı pazarda 10 liraya satılıyor. Geçen 2 ay boyunca bol bol limon alan vatandaşlar, şimdi ise ancak yarım kilo alabiliyor.Salatalıkta da durum farklı değil. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 50 kuruştan satılan ve para etmediği gerekçesiyle dökülen salatalık, şimdi halde 2,5 liradan, pazarda ise 4 liradan satılıyor.

“Ürünlerin hale girmesi lazım” 

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, artan sarımsak, limon ve salatalık fiyatları ile ilgili: “Bizim halde 15 ile 18 lira arasında değişiyor sarımsak fiyatları. Denetim
mekanizmasından geçmesi lazım. O pazarcı gelip halden alsa ürünü, vatandaş da 20 ile 22 lira arasında değişen fiyatlarla ürünü alacak. Maalesef ilçe belediyeleri denetim yapmadığından dolayı 30 liraya almak zorunda kalıyorlar. 2-3 aile birleşip halden alışveriş yapsa daha uygun olur. Vatandaşın ucuz sebze ve meyve tüketmesi için o ürünlerin hale girmesi lazım. Mevsim sonuna geldiği için azınlığa düştü ve ondan fiyatlar da arttı” dedi.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin