Peri bacaları yok edilmeye devam ediyor

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi yapılaşma nedeniyle yok oluyor. Peri bacalarının yanı başına yapılan inşaatın 1994-1995 yıllarında Göreme Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Cavit Kardeş’e ait olduğu öğrenildi.

Doğal sit alanında kalan ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesindeki peri bacaları yok edilmeye devam ediyor. Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak’ta peri bacalarının yanına yapılan inşaat çalışmaları dikkatlerden kaçmadı. Her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği Göreme beldesinde peri bacalarının hemen yanı başına yapılan inşaat çalışması yerli ve yabancı turistlerin büyük tepkisine neden oluyor.

Göreme’de peri bacalarının yanı başına yapılan inşaatın 1994-1995 yıllarında Göreme Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Cavit Kardeş’e ait olduğu öğrenilirken, inşaat duvarında ise denetimi Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılıyor tabelasının asılı olması dikkatlerden kaçmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “Kapadokya bölgesinde yüzün üzerinde kaçak yapı var hepsi yıkılacak” açıklamasının ardından Göreme’de peri bacalarının yanı başına yapılan inşaata kimin nasıl izin verdiği ise kamuoyu tarafından merak ediliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin