Kardinal Pell’e cinsel taciz davası açıldı

Avustralya Kardinali ve Vatikan Ekonomi Bakanı George Pell hakkında, 1970’lerde Avustralya’nın Victoria eyaletinde yüzme havuzunda bir çocuğa tacizde bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. 

Avustralya Kardinali ve Vatikan Ekonomi Bakanı George Pell hakkında, Avustralya’nın Victoria eyaletine bağlı Ballarat şehrinde bir yüzme havuzunda cinsel tacize uğradığını iddia eden bir erkek tarafından dava açıldı. Pell ise yapılan suçlamaları ısrarla reddetti. Savcılar, geçen hafta Pell hakkında 10 yıl hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulundu. Pell’e karşı şimdilik hukuk davası açıldı. Pell, 1996 Aralık ayında Melbourne’de iki çocuğa da cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulunmuş, bu karara itiraz etmişti. Pell’in 1970’lerde erkek çocuklarına tacizde bulunduğu iddiasının ikinci kez dava edilmek istendiği, ancak davanın artık devam etmeyeceği öğrenildi.

“Büyük bir adaletsizlik meydana geldi”

Geçtiğimiz pazartesi, adının açıklanmasını istemeyen 50 yaşındaki bir erkek, çocukken Ballarat havuzunda Pell tarafından tacize uğradığı iddiasıyla Victoria Yüksek Mahkemesinde dava açtı. Davacının Arnold Thomas & Becker firmasından avukatı Lee Flanagan, ceza davasında tanıklık edeceğini ancak dava yüzünden mahvolduğunu söyleyerek, “Müvekkilim kendini boşlukta hissettiğini ve büyük bir adaletsizliğin meydana geldiğini söyledi” dedi.
Tacize uğradığını iddia ettiği yıllarda devlet bakımı altında olduğunu söyleyen davacı, Victoria eyalet hükümetinden, kaldığı yetimhaneden ve Melbourne Katolik Başpiskoposluğundan bakımın ihlali iddiasıyla tazminat talep ediyor.

Kardinal cezayı bekliyor

Geçtiğimiz yıl Pell hakkında Melbourne’ün başpiskoposuyken 1996 yılında bir katedralde 13 yaşındaki 2 çocuğu taciz ettiği iddiasıyla dava açılmış, duruşmadaki jüri Pell’i oybirliğiyle 5 suçtan mahkum etmişti. Geçen hafta gözaltına alınan Pell, 13 Mart’ta hapis cezasına çarptırılacak. Dava, Pell’in Papa Francis’in en yakın danışmanlarından biri olarak kabul edildiği Katolik Kilisesi’ni sarstı. Davanın detayları yasal nedenlerden ötürü geçen haftaya kadar gizli tutulmuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin