Hakkari’de teröristlere ait insansız hava aracı düşürüldü!

Hakkari’de terör örgütü mensupları tarafından kullanılan bir drone, düşürüldü.

Her geçen gün gelişen drone veya bir diğer adıyla insansız hava araçları, bir yandan kullanıcıların eşsiz görüntüler yakalamasını ve devasa alanları görüntülemesini sağlarken, maalesef diğer yandan terör örgütleri başta olmak üzere kötü amaçlı kişiler tarafından sıkça kullanılmaya başlandı.

ShiftDelete.Net‘in haberine göre Fırat Kalkanı harekatının 35. gününde, askerlerimize IŞID tarafından drone ile bombalı bir saldırı düzenlenirken, yine PKK’nın planladığı benzer bir saldırı, geçtiğimiz yıl Hakkari’de erken müdahale ile önlenmişti.

Geçtiğimiz günlerde Hakkari’de benzer bir olay yaşanırken, düşürülen drone’un oldukça üst seviye bir cihaz olması herkesi şaşırttı.

Düşürülen drone 20 Bin TL değerinde olan DJI Matrice 600

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı olan ve Irak sınırında yer alan Derecik beldesinde, uçuş yaptığı fark edilen bir drone’un geçtiğimiz günlerde askerlerimiz tarafından vurularak düşürüldüğü ortaya çıktı.

Facebook üzerinde yayın yapan Kirpi ve Kobra isimli sayfa tarafından düşürülen drone’a ait görüntüler paylaşırken, terör örgütü tarafından bu kadar profesyonel bir cihaz kullanılması oldukça şaşırtıcı oldu.

Zira, görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla düşürülen drone, daha önceki olaylarda gördüğümüz giriş seviyesi modellerin aksine DJI’ın sinema sektörü için geliştirdiği en profesyonel modellerinden Matrice 600.

Ülkemizde yaklaşık 20 Bin TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan DJI Matrice 600, herhangi ek bir cihaza ihtiyaç duymadan Full HD çözünürlükte 60 fps görüntüyü 5 kilometre mesafeye anlık olarak iletebiliyor.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin