Flamingo yavruları Tuz Gölü’nde efsane yürüyüşlerine başladı

flamingo

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşların korunması ve izlenmesi amaçlı çalışmaların etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak için faaliyetlerini sürdürüyor

Bu amaçla Bakanlık 2016 yılında yapılan kuşların sayı ve durumlarını ortaya koyarak envanter çalışmalarına temel oluşturmak, ekosistemin güncel durumları ve sorunlarının hayvanlar üzerindeki etkisini görmek ve popülasyonlarının araştırılmasında veriler elde etmek amaçlı flamingo türü kuş kolonilerinin sayımı çalışmalarını 2017 yılında da devam ettiriyor.

flamingoBilindiği üzere büyük flamingonun en önemli kuluçka alanlarından biri olan Tuz Gölü’ndeki Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi çamur adalarında ortalama 10 bin çift civarında flamingo kuluçkaya yatmakta. Türkiye’deki ve Batı Palearktik’teki flamingo varlığının devamlılığı için Tuz Gölü’ndeki üreme kolonilerinin korunması büyük önem arz ediyor.
Üremek için her yıl olduğu gibi bu yılda Tuz Gölü’ne gelen flamingolar ve yavruları, tuz örtüsü üzerinde yürüyüşleri ile de eşsiz güzellikte görüntüler sunuyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin