Edebiyat tutkunları bu yıl İstanbul’u konuştu

0

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin dördüncüsü, Maltepe Üniversitesinde düzenlendi. Her yıl farklı bir konuyla düzenlenen festival bu yıl İstanbul’u konu aldı. Akademisyenler, edebiyatçılar ve öğrenciler festivalde iki gün boyunca edebiyat üzerinden İstanbul’u konuştu.

4. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, ‘İstanbul’ temasıyla Maltepe Üniversitesinde yapıldı. Etkinliğe, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, fakülte dekanları, İstanbul’un farklı üniversitelerinden gelen akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Çotuksöken ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın açılış konuşmalarının ardından, roman kahramanlarının kostümlerini giyen lise öğrencileri salonda yürüyerek davetlilerden büyük alkış aldı. Lise öğrencilerinin geçişinin ardından piyanoda Dr. Mustafa Avşar ve çelloda Murat Süngü’nün sunduğu müzik ziyafeti eşliğinde İstanbul’u konu alan şiirler okundu.

4. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali hakkında değerlendirmede bulunan Çotuksöken, “Yıllardır yaptığımız bir çalışma ve bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali bu yıl daha da önemli, çünkü konumuz İstanbul. Saygıyla andığımız 3 önemli yazarımızın anılarına yapıyoruz aynı zamanda bu çalışmayı. Halide Edip Adıvar, Orhan Veli Kanık ve Sait Faik Abasıyanık, İstanbul’la bütünleşmiş olan yazarlar. İstanbul’u gündemine alan çok yazar, çizer, okur var. Sanata çok konu olmuş bir kent İstanbul. Büyük bir kültür merkezi gerçekten. Bu çalışmayla sadece İstanbul’u edebiyatta geçen haliyle anarak değil, bu buluşmaya ortaöğretim gençliğini de konuk ederek, onları da katarak son derece önemli bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum” dedi.

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali Genel Koordinatörü Ömer Asan ise, “Bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz festivalimizin ve konumuz İstanbul. İstanbul dünyada sayılı kentlerden birisi ve romanlara, öykülere, hikayelere, şiirlere, resimlere, şarkılara, aklınıza gelebilecek güzel sanatların bütün dallarına konu olmuş bir kent. Biz de bu yıl festivalin dördüncü yılında İstanbul’u konu edindik. Şahane etkinlikler yapıyoruz. Konuklarımız bu sene ağırlıklı olarak lise öğrencileri oldu. Çok güzel bir katılım var. Hem mutluyuz, hem de festivalimiz neşeli geçiyor” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin