6 aydır maaş alamayan işçiler eylem yaptı

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde bulunan bir seramik fabrikası çalışanları, yaklaşık 6 aydır maaş almadıkları ve ücretsiz izne çıkarıldıkları gerekçesiyle fabrika önünde ve ilçe merkezinde eylem yaptı.

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde 6 aydır maaş alamayan seramik fabrikası işçileri eylem yaptı. Yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde çalışanlar adına Salih Okyay, “Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde faaliyetine 2006 yılında başlayan, Avrupa’nın granit sektöründeki en büyük fabrikası olarak gösterilen fabrikamız, 2013 yılında çalışanlarına yaşattığı sorunu 2018 yılı Kurban Bayramı’ndan sonra tekrar yaşatmıştır” dedi.

Grup adına açıklamada bulunan Okyay, “2013 yılında yaşanan işçi mağduriyetleri tekerrür etmiş ve çalışanların çoğu ücretsiz izne çıkarılmıştır. Ücretsiz izne çıkarılan çalışanların çoğunun ücretsiz izne çıkarken imzalanması gereken evraklar düzenlenmemiş ve imzaları yoktur. Bununla beraber çalışanlar yaklaşık 6 aydır maaşlarının yarısını bile alamamıştır. Bu sıkıntılı sürecin kış aylarına denk gelmesi çalışanlarımızın mağduriyetini daha da artırmaktadır. Faturalarını, kredilerini ödeyemeyen çalışanlar, bundan daha kötüsü olan hayatlarını deva ettirebilmeleri için gerekli gıdaları alamamaktadır. Bunun yanı sıra evli ve çocuklu arkadaşlarımızın iş sıkıntısı yüzünden aileleri dağılma eşiğine gelmiştir” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklama sonrasında Kurşunlu ilçe merkezinde tekrardan bir açıklama yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin