400 yıllık hamam yenilenmeyi bekliyor

Kahramanmaraş’ta Osmanlı döneminden kalan ve 400 yıllık olduğu tahmin edilen hamam, ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı harabeye döndü. 

Kahramanmaraş’ta 400 yıllık olduğu tahmin edilen bir hamam harabeye döndü. Araştırmacı Yazar Ali Avgın, Dulkadiroğlu ilçesi Kurtuluş Mahallesi’nin sınırlarında yer alan ve Paşa Hamamı olarak bilinen hamamın, 16’ncı yüzyılda yapıldığının tahmin edildiğini ve Yahudiler tarafından kullanıldığını belirtti. Hamamın 1952 yılında ana kubbesinin çökmesiyle zamanla yıkıntıların oluştuğunu ve kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Avgın, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan hamamın yenilenip gelecek nesillere aktarılmasını istedi.

Avgın, “Burası Kahramanmaraş’ta Yahudi Mahallesi olarak biliniyor. Burada, Yahudi kültürüne göre Yahudi havuzu, Yahudi tumbası denilen mahalli dilde bir hamam vardır. Bu hamamda Yahudiler yıkanır ve havuza girerlermiş. 1952 yılında hamamın ana kubbesi çökmüş ve bugüne kadar bir kısmı yıkılmış, mahallenin ortasında harabe olarak kalmıştır. Buranın kurtarılması lazım, 400 yıla aşkın bir tarihi var” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin