15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Filmmor Kadın Filmleri Festivali

15.Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarın başlıyor

11 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında 7 şehirde devam edecek festivalde farklı ülkelerden 42 film gösterime sunulacak. Kadınların Sineması, Kadınların Sineması- Türkiye, Yeryüzünden Edilenler, Deepa Mehta- Yeryüzü Sineması, Feminist Değilim Ama… bölümlerinden oluşan festivalde kadınlar, forumlar ve atölyelerle filmleri, deneyimleri, sözleri ve düşleri paylaşacak.

Festivalde, son yıllarda üretilen, savaşın ardından yeni bir hayat kurmak, hamamda şiddet deneyimi paylaşmak, masallardan ve denizlerden çıkıp her gece yıldızlara ya da vampirlere dönüşmek temalı filmler Kadınların Sineması bölümünde; fırtınalı bir gecenin sabahında yolları kesişen, hayatlarında yeni kapılar aralayan, evlerinin damlarında “kendine ait ortak bir mekân” kuran kadınlar Kadınların Sineması- Türkiye bölümünde; savaştan göçe kadınların yeryüzünden edilme ama yanı zamanda kendilerine ait yeni bir yeryüzü kurma hikayeleri Yeryüzünden Edilenler bölümündei zlenebilir.

Hindistan’da sinemaların yakıldığı “Ateş” adlı filminin ardından ölüm tehditleri alan ve Kanada’ya göç etmek zorunda kalan Deepa Mehta’nın Ateş-Fire, Su-Water, Toprak- Erarh üçlemesi ile şiddetin köeknine dair sorular soran son filmi Şiddetin Anatomisi de 15. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde gösterime sunulacak.

Feminist Değilim Ama… festival kapsamındaki atölyelerden biri. Bu atölyede, Christine Delphy ile feminizmin, feminist mücadelenin geçmişi ve bugüne bakılan filmin ardından, Deli Kadın- Erktolia ve Filmmor’dan kadınlarla, çok kullanılan ‘feminist değilim ama….’ nın ne ifade ettiğine dair bir tartışam yapılacak.

İstanbul ‘da 11 Mart- 19 Mart tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek festivalde 15. Yılın Mor Kamera: Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü, Koma Dam filmiyle Berîvan Akelma ve Yağmur Cihan’a takdim edilecek.

Tüm şehirlerde ücretsiz olacak Festival İstanbul’un ardından 25-26 Mart’ta Bodrum’da, 1-2 Nisan’da İzmir’de, 8-9 Nisan’da Bursa’da, 22-23 Nisan’da Giresun’da, 27-28 Nisan’da Adana’da ve son olarak 29-30 Nisan’da Mersin’de gerçekleştirilecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin