Zayıflamak isterken hayatından oluyordu

Diyarbakır’da yaşayan 40 yaşındaki Canan Akta, zayıflamak için kullandığı bitkisel ilaç nedeniyle hayatını kaybetme noktasına geldi. Zayıflamak için aldığı ilaç sonucu 77 kilodan 160 kiloya çıkan Akta, ölümün kıyısından döndü. 

Edinilen bilgiye göre Diyarbakırlı Canan Akta, 77 kiloyken zayıflamak istedi. Bunun için bitkisel ilaç alan kadın için geri dönülmez yolculuk başladı. Akta, kilo vermek için aldığı bitkisel ilaçlar nedeniyle bir anda 160 kiloya çıkarak nefes alamaz duruma geldi. Arkadaşlarının tavsiyesiyle doktora giden, 8 gün yoğun bakımda ve 22 gün boyunca denetime tutulan Akta, tedavisinin ardından 34 kilo vererek yürümeye başladı.

”Canan Akta”
“Yaşayacağıma hiç inanmıyordum” 

Bitkisel ilaçları kullandıktan sonra zorluk yaşadığını dile getiren Akta, “Her şeyin en iyisi aktarlarda var algısı var, internette görüyoruz. Reklam, billboardlar gerçekten de inandırıcı geliyor insanlara. Çok büyük bir kilom yokken başladım, önünü alamaz oldum. Bir bitkiyi kullanırken başka bir bitkiye geçtim. Bu fayda gösterir bundan fayda görürüm diyerek hareket ettim. Bu hızla kilom artmaya başladı, artarken de bende artık bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına vardım. En son kullandığım ilaç bir faciaydı, 100 lira gibi bir para da ödedim. Onu aldıktan sonra vücudumda sertleşme hissettim, hareket etmede sıkıntı yaşadım, vücudumda şişmeler oldu. Gece bir iki saat sadece yatağın ucunda, koltuğun ucunda battaniyeyle uyumak zorunda kaldım” dedi.

Bitkisel ilaçlara dikkat!

Hastanın zayıflamak için bitkisel ilaç kullandığını aktaran Dicle Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Kemal Tuzcu, su ve tuzun vücutta tutulması nedeniyle hastanın kilo aldığını söyledi. Tuzcu, şöyle devam etti:
“Burada tabi endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarıyla uğraşıyoruz, obezite ve şişmanlık bizim ilgilendiğimiz konulara arasında. Özellikle hastamız çok kilo alma şikayetiyle bize başvurdu. Geldiğinde 160 kiloya aşkın kilosu vardı, nefes alamıyordu ayakları şişikti, gece ancak oturarak uyuyabiliyordu, yürüyemiyordu ve kendi optimal yaşam şartlarını sürdürecek kadar bile hareket edemiyordu. İşte bu takibi yaparken de hastayı incelemeye başladık, acaba bu kilo aldırıcı neden nedir? Acaba hasta diyetini mi uygulayamıyordu, yeterince hastalık şartlarını mı yerine getiremiyordu düşünürken hastanın aslında bir bitkisel çay kullandığını öğrendik. Bitkisel çayı günlük düzenli olarak kilo vermek amacıyla kullanıyordu. Ama o bitkisel çayı kilo vermek amacıyla kullanmaya devam ederken, aslında her geçen gün kilo aldığını söyledi. Gerçekten de bitkisel çayı kestik uygulanabilecek tedavileri, diyet tedavilerini ve birkaç obeziteyle ilgili ilaca başladıktan sonra beklediğimizden çok daha hızlı kilo kaybı olduğunu gördük. Sonunda şuna kanaat getirdik kullandığı bitkisel ürününün onda su ve tuzun tutulmasına neden olmuştu, tansiyonunu yükseltmişti, kilo almasına neden olmuştu.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin