Yunan Hükümeti Beyazıt Camisi’ni yeniden onaracak

Yunan Hükümeti Beyazıt Camisi'ni yeniden onaracak

Yunan Hükümeti, yangında büyük zarar gören, Avrupa’daki en eski Osmanlı camisi olan Beyazıt Camisi’nde derhal onarım ve bakım çalışmalarına başlanacağını bildirdi

Yunanlı yetkililer caminin onarılmasının hükümetin öncelikli konusu olduğunu belirtirken, Yunan Dışişleri Müşteşarı Yiannis Amanatidis “meydana gelen zararların derhal onarım ve bakımına başlanacağını” bildirdi. Basın-yayın organlarında hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, camide yangından birkaç saat önce yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kullanılan elektrik kaynağından çıkan kıvılcımların yol açtığı kaydedildi.

Yunan Hükümeti Beyazıt Camisi'ni yeniden onaracakYunan Arkeologlar Derneği’nden de yapılan açıklamada konunun takipçisi oldukları vurgulanarak derhal zararın onarılmasının talep edildiği beliritldi.

Batı Trakya Bölgesi itfaiye şefi Nathanail Rigas şimdiye kadar yapılan araştırmalarda kundaklama izine rastlamadıklarını açıklarken, Dimetoka Belediye Başkanı Paraskevas Paçuridis ise, hasarın boyutu ile ilgili kesin bir şey söylemek için henüz erken olduğunu söyledi.

Bu arada, Doğu Makedonya-Trakya Eyaletindeki SYRIZA Milletvekilleri çıkan yangın sonucu çok büyük zarar gören Beyazıt Camisi ile ilgili açıklama yaptılar.

Kültür Bakanlığı’ndan caminin acilen onarılamasına yönelik programın derhal hayata geçirilmesini talep eden SYRIZA milletvekilleri, “bugüne hadar Kültür Bakanlığı tarafından bu eserin korunması, bakımı ve restorasyonu için çok önemli adımlar atıldığı, bu nenedle de yangında eserin uğradığı zararın boyutunun hesaplanamaz” olduğunu belirttiler.

Ana muhalefet Partisi, Yeni Demokrasi’nin (ND) Kültür ve Spor Bölümü Başkanı milletvekilli Olga Kefalogianni yaptığı açıklamada Beyazıt Camisi’nde meydana gelen zarardan dolayı duydukları derin üzüntüyü dile getirdi. “Osmanlı döneminin belki de Avrupa’daki en önemli anıtı olan Beyazıt Camisi, Hıristiyan ve Müslümanların barış içinde birarada yaşamasını simgeleyen benzersiz bir eserdir’ diyen Kefalogianni, bir an önce zararın giderilmesi için gerekenin yapılmasınının önemini vurguladı.

Yunan Hükümeti Beyazıt Camisi'ni yeniden onaracakPanhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) tarafından yayınlanan açıklamada da “yangının yol açtığı tahribattan duydukları derin üzüntü” ifade edildi ve derhal onarım çalışmalarının başlatılması istendi.

Yunanistan’ın Dimetoka (Didimotiho) şehrinde bulunan, 1420 yılında yapımı tamamlanan ve geçen yıl Yunanistan makamları tarafından restorasyon çalışmaları başlatılan Beyazıt Camisi’ndeki yangın sonucu, restore edilen çatısındaki metal iskeletiyle birlikte caminin içinde de büyük hasar meydana geldiği belirtiliyor.

Çelebi Mehmet Camisi olarak da bilinen Beyazıt Camisi’nin Sultan 1. Beyazıt’ın emri ile 14. yüzyılın sonlarında başlanan inşaatı Sultan 1. Mehmet döneminde 1420 yılında tamamlandı. Yaklaşık 1 dönümlük alana inşa edilen caminin 22 metrelik minaresi bulunuyordu. Ancak, 1970 yılında yaşanan afet sonrasında, görkemli minarenin bir bölümü yıkılmıştı.

UNESCO’nun kararı ile Yunanistan Kültür Bakanlığınca tarihi eser olarak koruma altına alınan ve ibadete kapalı olan camide son iki yıldır restorasyon çalışmaları yapılıyordu.

gazeteistanbul / Anna Panagiotidou

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin