Yoganın spor olduğu kanıtlandı

0

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, katıldığı bir TV programında yogaya dair merak edilen her şeyi ve yoganın evrensel bir spor olduğu gerçeğini anlattı.

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, katıldığı bir TV programında yogaya dair merak edilen her şeyi anlattı. Yoganın evrensel bir spor olduğunu dile getiren Manaf, “Aslında yoga orijinalinde evrensel bir spordur. Günümüzde ise çok yozlaşmıştır. O kadar çok sözde yoga türü var ki; şu yoga, bu yoga şeklinde, böylece yoga deforme olmuş kaynağından aslından uzaklaşmış, uzakdoğu unsurları içermeye başlamıştır. Çünkü Hinduizm, Budizm sistemleri yogayı kullanmıştır ve günümüzde özellikle yoga eğitimi, hatta sertifikası adı altında uzakdoğu propagandası bile yapılmaktadır” dedi.

Yogayı bir spor olarak tüm dünyaya tanıttıklarını ifade eden Manaf, ”Yoga orijinalinde evrensel bir spordur, derin bir yöntembilimdir ama kesinlikle bir din değildir, kültür de değildir. Eğer tanım vermek gerekirse çok kadim evrensel bir spordur. Bu nedenle Uluslararası Yoga Federasyonu’nu (UYF) kurduk. Yakın zamanda Türkiye’de Ulusal Yoga Federasyonu da kuruldu. Böylece yogayı bir spor olarak tüm dünyaya tanıtıyoruz. Özellikle UYF’nin merkezi de İstanbul’dadır, temelleri Türkiye’de attık. İstanbul, yoga sporunun merkezi oldu. Dünyanın dört tarafından sporcular artık İstanbul’a geliyor” şeklinde konuştu.

”Yogayı olimpiyatlara taşımak için çalışıyoruz”

Türkiye’de de yoganın bir spor olarak yapılmaya başlandığını belirten Manaf, ”Şu an en büyük projemiz Yogayı olimpiyatlara taşımak. Yani biz bütün dünyaya yoganın spor olduğunu kanıtladık. Türkiye’de de bunu yaptık. Türkiye Yogayı artık bir spor olarak yapıyor çünkü yoga, Spor Bakanlığı’na bağlıdır. Biz bunu devam ettiriyor, yogayı bir spor olarak takdim ediyoruz. Uluslararası arenada da Yogayı olimpiyatlara taşıyarak tüm dünyanın yogayı bir spor olarak görmesini sağlayacağız” dedi.

Yoga sporunun içeriği nedir?

Yoganın içeriği hakkında bilgiler veren Manaf, ”Bu spora nefeslerle başlanır, biyoenerji teknikleri ile vücuttaki enerji alanı, enerji kanalları aktifleştirilir, sonra fiziksel hareketler, devamında ise zihinsel teknikler uygulanır yani konsantrasyon ve en son meditasyon yapılır. Ama meditasyon kelimesi İngilizlerin devreye soktuğu bir kelimedir. Aslında meditasyon değil, derin yoğunlaşmadır yapılan. Yoga sporunun içerdiği teknikler bunlardır” dedi.

Yoganın hastalıkları önleyici ve tedaviye yardımcı olduğunu da belirten Manaf konuşmasının devamında, ”Yoga felsefe değildir, kadim bilgeliktir çünkü felsefi sistemler sabitlenmiş, bir yerde kalmış teorilerdir. Yoga ise felsefe veya teori değildir, dinamik bir bilgeliktir. Aynı zamanda vücuttaki şifa gücünü, bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Hastalıkları önleyici ve tedaviye yardımcıdır. Yoganın açık havada yapılması en mükemmeli. Özellikle çam ormanlarında bu tekniklerin etkisi katlanarak artıyor” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin