Yetiştiriciler hayvanlarını internetten sorgulayabilecek

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihlerinin sorgulanabilmesi için Tarım Bakanlığınca internet sayfası açıldığını duyurdu. Müdür Erdal Aldağ, sistemin besicilere büyük kolaylık getirmesinin beklendiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklama, ”Hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla hazırlanan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait internet sayfası kullanıma açıldı.Ülkemizde büyükbaş hayvanlar ile küçükbaş hayvanlar küpelenerek ulusal veri tabanında kayıt altına alınmakta, mevcut kayıt sistemi vasıtasıyla hayvanların hareketleri ve hastalıkları izlenebilmektedir.

Kayıt sisteminde kayıt altına alınan hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla bakanlığımız E-Devlet uygulaması üzerinden ve https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr internet sayfası hazırlanarak kullanıma açıldı. Andorid ve İOS Market’ten ilgili uygulamalar cep telefonlarına indirilerek sorgulama yapılabilmektedir” .

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin