Yeni bir bitki türü keşfedildi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Siirt’te yeni bir bitki türü keşfederek bilim dünyasına tanıttı.

Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Siirt’te 2017-2018 yılları arasında bir bitki üzerinde yaptığı çalışmalar ve toksonomik araştırmalarda yeni bir tür olduğunu keşfetti. Fırat keşfedilen bitkiye yetiştiği yer olan Siirt’ten esinlenerek ”Gundelia Siirtica” ismini verdi. Keşfedilerek bilim dünyasına tanıtılan yeni bitki türü, Yeni Zelanda’da yayın yapan ”Phytotaxa” adlı dünyanın önde gelen botanik sistematiği ve biyo çeşitlilik dergisinde de yayımlandı.

Gundelia cinsinin dünyadaki uzmanı olan Fırat, keşfedilen bitkinin kenger cinsinin Türkiye’deki 15’inci türü olduğunu belirtti. Kengerin Babiller’de saray yemeği olarak tüketildiğine dikkat çeken Fırat; kök, gövde ve tohum olarak çeşitli şekillerde tüketildiğini ifade etti.

“Bitkinin gen merkezi Anadolu’dur”

Kenger bitkisi üzerinde 20 yıldır çalışma yaptığını, son 7 yılda ise bu çalışmalarını arttırdığını dile getiren Fırat, “Yaptığım çalışmalar kapsamında 2017-2018 yıllarında Siirt’te farklı bir kenger çeşidine rastladık. Halkın gözünde bu bitkiler aynı görünür ancak biz bilimsel olarak farklı özellikleri sınıflandırarak bitkileri keşfedebiliyoruz. Bitkinin yeni bir tür olduğunu anladık, ancak bunun bir yayın süreci vardı. Çalışmamız bilimsel bir dergide 2 gün önce yayımlandı. Yeni tür bitkiye Gundelia Siirtica adını verdik. Gundelia veya kenger dediğimiz bitkinin dünya revizyonunu yaparken, her ülkedeki popülasyonları inceliyorum. Bu bitkinin gen merkezi Anadolu’dur. Özellikle de Anadolu’nun güney ve doğusunda yer alır. Türkiye’de son bitki keşfimizle Gundelia cinsinin sayısı 15’e, dünyada ise 19′ a çıktı. Bu biyo çeşitlilik için ve gen merkezi olan Türkiye için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“Babillerin saray yemeği”

Kenger bitkisinin, Babil imparatorluğunda saray yemeği olduğunu dile getiren Fırat, “Bazı taş oymalarında kenger cinsinin resimleri görülmüş ve Babillerde kenger; saray yemeğiymiş, çok kıymetliymiş. Çünkü siz kış mevsimi boyunca sebzeden uzak kalıyorsunuz. Kenger, ilkbaharda ilk filizlenen türlerden biri olduğundan tüketilen sebzelerden bir tanesidir” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin