Yemen’deki operasyon sivilleri etkiliyor

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Liz Grande, Yemen’in Hudeyde kentine gerçekleştirilen askeri operasyonun, yüz binlerce sivilin hayatını etkileyeceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Liz Grande, Yemen’in Hudeyde kentine gerçekleştirilen askeri operasyonla ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamasında yüz binlerce sivilin hayatının etkileneceğini söyledi. Grande, “Bu durum için çok endişeliyiz. Hudeyde, savaş başlamadan önce bile Yemen’de kötü koşullar içinde yaşıyordu” şeklinde konuştu.

Grande, uluslararası insani yardım çalışanlarının Hudeyde’ye yardım sağlamaya devam ettiiklerini ve şartlar müsait olduğu sürece orada kalacaklarını vurguladı. Grande, kanalizasyon arıtma tesisleri işletmek, hastaneleri çalıştırmak, 46 bin litre su sağlamaya yardımcı olmak için önceden stoklanmış yakıt hazırlandığını ve Hudeyde’deki sağlık tesislerine 11 sağlık ekibi gönderildiğini de söyledi.

”Kolera salgını yaşanabilir”

Grande, Yemen’in Hudeyde kentinde kolera salgınının ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunarak eğer insani yardım ortakları tarafından sağlanan gıda desteği engellenirse yaklaşık 100 bin çocuğun riskte olacağını ve Hudeyde’de tarihin en kötü kolera salgınının yaşanabileceğini dile getirdi.

BM, Yemen’deki krizi “dünyanın en kötü insani krizi” olarak tanımlıyor ve çatışan taraflara sivilleri ve altyapıyı koruma çağrısında bulunuyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin