Yazma Şenliği

Yazma

67. Geleneksel Yazma Şenliği 3-4 Haziran Cumartesi/ Pazar günleri 10:00-20:00 saatleri arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu Sokak No:10 Kalamış İstanbul’daki Mavi Kaplumbağa Atölyesi’nde yapılıyor

Yazma“Biçim dediğin her daim
yanı başında
elin kolun gibi senin
sana yapışık
renge gelince karmakarışık . “

“Sanatın kumaşa dokunduğu el emeği, göz nuru Bedri kokan , Eren kokan yazmalar … Yine bahçemizde , dostlarla buluşuyor .”

67 yıldır süren bir şenlik

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bahçesinde kabuğu maviye boyanmış bir kaplumbağanın dolaştığı evi. Kalamış’taki evde sürdürülen etkinlikle 67. yıldır atölyenin ürettiklerinin yıl sonu dostlarıyla buluşması sağlanıyor .

YazmaYazma işine eğilim Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1950 yılında Paris’te İnsanlık Müzesi’nde Türkiye’ye ait bir şey bulamamasıyla başlar. Yapılan araştırmalar yolu yazmacılıkla keşiştirir ve resimle yazmacılığı buluşturur. “Ben bir sanatçı olarak motiflerimin her eve girmesini istiyorsam, bunu el sanatıyla becerebilirim” yaklaşımıyla yazmacılığa yoğunlaşır. O günlerin ustalarıyla tanışılır, buluşulur.

Kalıpla kumaş üzerine baskı yapma sanatına ”yazma” derler. Bütün işlemler el işidir. Renkler fırça ile konur. Her parça ayrı boyanır. Özgün baskı sanatlarının en özgünüdür.

O günden bu güne yazmacılık Eyüboğlu ailesinin dededen toruna geleneğidir.

Bedri Rahmi Atölyesi, dededen toruna…

Yazma1958’de mimar Turgut Cansever’in yaptığı ev bir atölye olarak planlanmış , evde banyo ve tuvalet dışındaki odalarda kapı yok. Bedri Rahmi, eşi Eren Eyüboğlu ile birlikte vefatına kadar burada yaşamış, vefatından sonra eve oğlu Mehmet Eyüboğlu taşınmış ve vefatına kadar burada yaşamıştır .

Yazma , bez üzerine uygulanabilen motiflerin yaratıcılığına Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi Eren Eyüboğlu çağdaş yorumlar getirmiş ve birbirinden güzel motifler üretmişlerdir. Bedri Rahmi’nin oğlu Mehmet Eyüboğlu birikimi devralmış, gelenek haline getirmiş ve ömrünü bu işe vermiştir. Mehmet Eyüboğlu kalıp oluşturmadaki oyma tekniğini geliştirerek geleneğe büyük katkı sağlamıştır. Mehmet Eyüboğlu’nun vefatından sonra babası gibi yazmacılığa gönül veren oğlu Rahmi Eyüboğlu ve 43 yıldır Türkiye’de yaşayan Kanadalı gelin Hughette Eyüboğlu geleneği devraldı. Eyüboğlu ailesi yok olmaya yüz tutan yazma sanatının tek temsilcisi olarak bu geleneği sürdürmekte ve yaşatmakta kararlı.

Yazma Yazma

“Mavi Kaplumbağa”

Ev adeta yaşayan bir müze birikiminde ve işlevselliğinde. Evin yasal statü ile müze olabilmesi için aile yoğun çaba içerisinde.

YazmaAilenin sahip çıkmasıyla bugün ev Bedri Rahmi Eyüboğlu Mavi Kaplumbağa Atölyesi olarak hizmet veriyor. Bedri Rahmi’nin üretken ruhu adeta bahçenin her köşesinde dolaşıyor. Ürün çeşitliliği giderek artıyor. Dededen gelen birikimin yarınlara aktarımı için geç kuşakların yoğun ilgisini çeken kurslar yapılıyor. Torun Rahmi Eyüboğlu eşi Sibel, kızı ve oğlu ile birlikte şenliğin 100. yılını özlemle umut ediyor.

Baytekin Kara

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin