Yayladaki betonlaşmaya köylülerden tepki

0

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Aralık Yaylası’ndaki köylüler, dışarıdan gelen yerleşimcilerin beton evler yapmasına tepki gösterdi.

Ordu’nun Ünye ilçesinde Fatih Meydan mevkisinde bulunan yöre halkı, Aralık Yaylası’nın geniş alan olmasından dolayı hayvancılıkla uğraşıyor. Yaylaya dışarıdan gelen yabancı yerleşimcilerin beton evler yapmasına tepki gösteren köylüler, bu sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Yıllardır bu yaylalarda tarımla uğraştığını ifade eden 55 yaşındaki Adem Sezgi, “Bizler burada atalarımızın doğduğu günden itibaren tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Yıllardır Aralık Yaylası’nın yöre insanları bu mevkide hayvanlarını otlatıyor. Kendi yaylaları olmasına rağmen bizim yaylaya beton evler yaparak yerleşim kurmaya çalışıyorlar. Bizler bütün yetkililere bildirdiğimiz halde buradaki beton ev sorunu hâlen devam etmektedir. Bir an önce buna bir çözüm bulunmasını ve gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

“Kaçak yapılaşma hâlen devam etmekte”

Yaylada sürekli bu tür sorunlar olduğunu söyleyen 50 yaşındaki Dursun Ocak ise, “Devletimizin bütün kurumlarına gittiğimiz halde burada kaçak bir yapılaşma hâlen devam etmektedir. Dilekçelerimizi verdik. Köyün muhtarı bizlerle halen ilgilenmiyor. Karşı köyün muhtarı ile bizim köyün muhtarından cevap alamıyoruz. Hayvan otlatacak kadar olan yaylamız bugün beton ev ve kulübelerle doldu taştı. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin