“Yalnızlık duygusu bağışıklık sistemini alt üst ediyor”

0

Yalnızlık duygusunun kişiyi yanlış düşünce ve inançlara sürüklediğini ve bunun da bağışıklık sistemini alt üst ettiğini belirten uzmanlar, yalnızlık duygusunun bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş çeşitli hastalıkların sebebi olduğunu söyledi.

Yalnız olmakla yalnızlık duygusunun karıştırılmaması gerektiğini ve yalnızlığın değil yalnızlık duygusunun kişiyi hasta ettiğini belirten Psikolog Meral Avcı, “Kalabalıklar içinde bile, yalnızlık duygusu yaşayan pek çok insan var. Bu yalnızlık duygusunu yaşayan kişi ‘beni kimse sevmiyor’ gibi çarpık düşüncelere kapıldığında ise hastalıklara da kapı açıyor. Çünkü bu düşünceler stres hormonunu tetikleyip bağışıklık sistemini çökertiyor” dedi. Toplumda insanın doğasına aykırı bir durum olarak kabul edilen yalnızlığın bir tercih ya da zorunluluktan kaynaklanabileceğini belirten Avcı, hasta eden ”yalnızlık duygusu”na dikkat çekti.

Birçok hastalığa davetiye çıkarıyor

Yalnızlık duygusunun çeşitli hastalıklara yol açtığına dair çok sayıda bilimsel çalışma bulunduğunu kaydeden Avcı, “Bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesi demek kişinin, sindirim sisteminden tutun da migrene, yüksek tansiyona kadar birçok hastalığa yatkın hâle gelmesi demektir. Yalnızlık duygusu kişiyi, kendi benliğiyle ilgili ‘hiç kimse beni sevmiyor demek ki kötü bir insanım’ gibi düşünce genellemelerine, kendi durumuyla ilgili ‘hayatımın sonuna kadar yapayalnız kalacağım’ gibi inançlara yönlendirebiliyor” şeklinde konuştu.

Avcı konuşmasının devamında, ”Gerçekle bağdaşmayan bu inanç ve genellemeler, psikolojide ‘çarpık düşünceler’ olarak tanımlanır. Esas soruna neden olan aslında yalnızlık değil, yalnızlık duygusunun, kişide oluşturduğu bu düşüncelerdir. Bu düşünce açısı, vücutta stres hormonlarını tetikleyerek, alarm reaksiyonunu devreye sokabiliyor. Bu durumun sıklıkla yaşanması, kronik hale gelmesi ise bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Vücut, birçok hastalığa daha yatkın hale geliyor. Yalnızlık duygusundan kurtulmanın temel yolu aile ve arkadaş çevresiyle etkileşim halinde olmak, onlarla iletişimi sürdürmekten geçer. Bunun yanı sıra aktiviteler ve hobiler edinmek çok yararlıdır” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin